افزون بر ۲۶۰۰ گواهینامه صادراتی در کرمان صادر شد

جیرفت - ایرنا - مدیرکل استاندارد استان کرمان از صدور ۲ هزار و ۶۱۱ گواهینامه صادراتی برای محموله های صادراتی پسته و خرما در این استان خبر داد.

اسماعیل عاقلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد محموله های صادراتی مورد بازرسی ونمونه برداری استان کرمان را طی نیم سال اول سال جاری را ۲ هزار و ۶۱۱ محموله عنوان کرد و گفت: پس از بررسی و آزمون و ارزیابی و انطباق های صورت گرفته این تعداد گواهینامه صادراتی، صادر شد.

وی ادامه داد: گواهینامه صادراتی برای این محموله ها به وزن ۵۴ هزار و ۲۲۲ تن صادر شد.

وی از صدور ۵۶۰ گواهینامه صادراتی به وزن ۱۵ هزار و ۹۴۶ تن انواع خرما طی سال جاری خبر و افزود: همچنین طی این مدت ۲ هزار و ۵۱  مورد گواهینامه صادراتی انواع پسته به وزن ۳۸ هزار و ۲۷۶ تن صادر شد.

مدیرکل استاندارد کرمان با بیان اینکه تعداد ۷۱ مورد بازرسی و نمونه برداری از محموله های صادراتی جیرفت انجام شد، تصریح کرد: امسال ۵۹ محموله صادراتی به وزن یکهزار و ۶۰۰ تن پس از بررسی و آزمون و ارزیابی های صورت گرفته در جیرفت صادر شد.

وی کشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، کانادا، ترکیه، قزاقستان، ارمنستان، عراق، کویت، امارات متحده عربی، لبنان، چین، روسیه و هندوستان را بازار هدف محصولات صادراتی استان کرمان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه راه رسیدن به اهداف توسعه اقتصادی کشور از مسیر توسعه صادرات غیرنفتی می گذرد، اظهار داشت: بیشترین صادرات محصول خرما و پسته استان کرمان به کشورهای روسیه، امارات متحده عربی و هندوستان ارسال می شود.

عاقلی محصولات صادراتی استان کرمان را ۵۶ نوع شامل پسته، خرما، فولاد، مس، صنایع دستی و غیره دانست و گفت: توسعه تولید و صادرات کالاهای غیر نفتی موجب به دست آوردن بازارهای جدید برای فروش کالاهای ساخت داخل و جان گرفتن صنایع، معادن و کشاورزی و در نتیجه اشتغالزایی، جهش تولید و بهبود وضع معیشتی مردم می شود.

مدیرکل استاندارد کرمان به مشکل صادرات محصول خرمای جنوب کرمان در مرز میلک اشاره و بر ارتباط بیشتر تجار داخلی و خارجی با مجموعه استاندارد تاکید کرد و گفت: برای جلوگیری از اتلاف وقت، هزینه و توقف محموله ها در مناطق مرزی و مبادی خروجی کشور بازرگانان به توصیه هایی اداره استاندارد توجه کنند.

وی به رعایت نشانه گذاری بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۵۳۱۴-۲۷۲۱-۲۸۵-۵۳۱۱-۳۹۵-۸۰۳-۲۴۹۶-۲۵۱۰-۲۷۱۰-۲۹۴۴، مختلط نبودن بسته بندی ها، استفاده از یک برند خاص، تهیه و ثبت اظهارنامه گمرکی در استان و اخذ تائیدیه ها و گواهینامه های صادراتی استاندارد در استان کرمان برای صادرات محصول خرما تاکید کرد.

وی از امکان دور اظهاری برای صادر کنندگان جهت اخذ گواهینامه های صادراتی خبر داد و اظهار داشت: صادرکنندگان قبل از اینکه محموله خود را  در گمرک اظهار نمایند در صورت فراهم نمودن شرایط بازرسی و نمونه برداری می توانند گواهینامه خود را دریافت کنند.

عاقلی گفت: سازمان ملی استاندارد در راستای تسهیل و تسریع صادرات و واردات، بسته حمایتی تحت عنوان حمایت از تولید و تسهیل فضای کسب و کار در سال جهش تولید تهیه و به ادارات کل استاندارد استان ها ابلاغ کرده است.

وی افزود: در این بسته، تسهیلات و روش های ارزیابی و انطباق متعددی برای محموله های صادراتی و وارداتی مشخص شده که تولیدکنندگان و بازرگانان می توانند از این تسهیلات برای تسریع محموله های صادراتی و واردات مواد اولیه استفاده کنند.

وی ادامه داد: در بخش صادرات می توان به صادرات براساس استاندارد و یا مشخصات فنی مورد قبول کشور خریدار، بازرسی محموله صادراتی و نمونه برداری و آزمون قبل از اظهار به گمرک واستفاده از خدمات آزمایشگاه های همکار اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار استان‌ها