طرح دوگانه‌سوز شدن واحدهای گازی نیروگاه نکا به بهره‌برداری رسید

ساری - ایرنا - طرح دوگانه‌سوز شدن واحدهای گازی نیروگاه شهید سلیمی نکاء در شرق مازندران به بهره‌برداری رسید.

واحدهای گازی نیروگاه شهید سلیمی نکا در سال ۱۳۶۹ نصب و بهره برداری شد ، اما به دلیل عدم نصب تجهیزات سوخت جایگزین از ابتدای بهره برداری تا کنون در ایام سرد سال با افزایش مصارف مشترکان بخش خانگی ، سهمیه سوخت گاز نیروگاه قطع و درنتیجه توربین ها از مدار تولید خارج می شد.

به گزارش روابط عمومی نیروگاه شهید سلیمی نکاء ، با بهره برداری از این طرح در واحد ۲ گازی این نیروگاه ، امکان مصرف سوخت گازوییل در این واحد برای نخستین بار فراهم شده است.

بر اساس این گزارش ، طرح تجهیز واحد گازی نیروگاه به سوخت گازوئیل با بهره گیری از توان متخصصان نیروگاه و شرکت های داخلی و با ساخت و تامین قطعات و اصلاح برنامه های سیستم بهره برداری اجرایی شد.

مدیر عامل شرکت نیروگاه شهید سلیمی هم روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار یارنا گفت : به طور یقین با دوگانه سوز شدن ۲ واحد گازی نیروگاه تولید کامل ۱۳۷.۶ مگاواتی توربین ها متوقف نخواهد شد.

محسن نعمتی با اعلام این که بهره برداری عملی از تغییر سوخت از حالت گاز به گازوئیل و بالعکس در حین بهره برداری واحدها برای اولین بار با موفقیت انجام شد ، افزود : سوخت گازوئیل به مراتب آلودگی کمتری نسبت به سوخت مازوت دارد.

وی گفت : هر ساله به طور متوسط  سه تا چهار ماه از فصل پائیز و زمستان به دلیل کاهش فشار سوخت گاز و یا کمبود آن ۲ توربین گازی از مدار خارج می شد ، اما با اجرایی شدن این طرح تولید برق با ظرفیت کامل تداوم می یابد.

نعمتی افزود : از آن جایی که در فصل زمستان با کاهش تقاضای مصرف برق مواجه هستیم ، از طریق تداوم فعالیت واحدهای گازی و اضافه تولید ناشی از دوگانه سوز شدن نیروگاه می توان امسال افزایش صادرات برق را به کشورهای همسایه برنامه ریزی کرد.

نعمتی  با بیان این که هر ساله به دلیل کمبود گاز ۲ واحد گازی و  یک واحد بخار در سیکل ترکیبی با تولید ۴۳۵مگاوات برق از مدار خارج می شد ، بیان داشت: خط انتقال گاز سمنان - ساری نیز تا کنون به دلایل مختلف تاثیر محسوسی در تامین گاز نیروگاه نداشته است.  

مدیر عامل شرکت نیروگاه نکا اظهار داشت: استفاده از مازوت برای نیروگاه هم به صرفه نیست و ما هم هیچ رغبتی برای استفاده از سوخت مازوت به دلیل آلایندگی بالا نداریم و تلاش ما برای تولید برق سالم در راستای اقدامات و اهداف زیست محیطی است.
وی ادامه داد : تلاش همه ما در این نیروگاه بر رعایت استانداردهای لازم زیست محیطی و تولید برق است که انجام می شود؛ اما در شرایط فعلی و با توجه به افت فشار گاز،برای تولید برق ناچاریم از  سوخت فسیلی استفاده کنیم.

بلوک سیکل ترکیبی نیروگاه شهیدسلیمی نکا شامل ۲ واحد گازی با ظرفیت هرکدام ۱۳۷.۶ مگاوات، یک واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و دو واحد توربین انبساطی با ظرفیت هرکدام ۹.۴ مگاوات است.

نیروگاه نکا حدود چهار درصد برق مورد نیاز کشور را تامین می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha