۱۷۸ بهبودیافته کرونا در استان مرکزی پلاسمای خود را اهدا کردند

اراک - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: ۲۳۴ بهبود یافته از بیماری کووید ۱۹ تاکنون برای اهدای پلاسما به مرکز انتقال خون اراک مراجعه داشته‌اند که ۱۷۸ نفر از آنان واجد شرایط تشخیص داده شده و مبادرت به این امر خیر کردند.

دکتر «فاطمه مهدویانی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از بهبود یافتگان تقاضا می‌شود به شکرانه سلامت خود و با هدف نجات بیماران مبتلا به کرونا برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

وی اظهار داشت: افرادی که یک ماه از بهبودی کامل آنان می‌گذرد می‌توانند با اطمینان خاطر به پایگاه‌ها مراجعه و با اهدای خون خود به بیماران کمک کنند.

 مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: اهدای پلاسما فقط در مرکز استان  انجام می‌شود و امکان دریافت پلاسما بهبودیافتگان کرونا در شهرستان‌های تابعه استان  وجود ندارد بنابراین از متقاضیان واجد شرایط درخواست می‌شود برای اهدای پلاسما به مرکز خونگیری اراک مراجعه کنند.

دکترمهدویانی افزود: پلاسما گرفته شده از بیماران بهبود یافته کرونایی باید بلافاصله در حالت انجماد قرار گیرد که دستگاه مورد نظر در شهرستان‌ها موجود نیست.

وی اظهار داشت: ۵۰۰ سی‌سی پلاسما به روش آفرزیس از هر فرد بهبود یافته کرونا گرفته می‌شود و بقیه خون که شامل گلبول قرمز و پلاکت است به خون اهدا کننده باز می‌گردد.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: این حجم از پلاسما برای درمان یک بیمار کرونایی استفاده می‌شود و با توجه به وضعیت بیمار ممکن است نیاز مجدد به استفاده از پلاسما وجود داشته باشد.

مهدویانی افزود: شرایط  اهدای پلاسما همانند اهدای خون است و شامل سن ۱۸ تا ۶۰ سال، نداشتن سابقه بیماری و صحت کامل و مصرف نکردن دارو در زمان اهدا  است.

دکتر مهدویانی افزود:  ۱۸ تا ۶۰ سال بهترین بازه سنی برای اهدای پلاسما است و بیماران بهبودیافته باید مدارک پزشکی لازم از جمله سی‌تی‌اسکن، آزمایش پی‌سی‌آر و یا آزمایش مثبت سرلوژی کوید ۱۹ به همراه داشته باشند.

وی اظهار داشت: خون بهبودیافتگان بیماری کرونا می‌تواند به درمان عفونت ناشی از این ویروس کمک کند و به‌همین دلیل از این بیماران درخواست شده تا پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

استان مرکزی در رابطه با فرهنگ اهدای خون در زمره رتبه‌های برتر است و همین امر باعث شده که بتواند علاوه بر تأمین خون استان، بخشی از نیاز سایر مناطق کشور را به فرآورده‌های خونی تأمین کند.

سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳ تأسیس شد و این سازمان بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تأمین و توزیع خون و فرآورده‌های خونی سالم در کشور است.

بر اساس اعلام سیما سادات‌لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجموع بیماران ناشی از ویروس کرونا  به ۴۷۵ هزار و ۶۷۴ نفر  و شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور تا ۱۴ مهر ۹۹ به ۲۷ هزار و ۱۹۲ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha