۱۵ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲:۰۳
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84066231
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سوریه: غرب بر جنایت تروریست‌ها سرپوش می‌گذارد

تهران - ایرنا - "بشار الجعفری" نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد با انتقاد از سیاست کشورهای غربی در قبال سوریه گفت، آنان در قبال دمشق موضع خصمانه‌ در پیش گرفته‌اند و بر جنایات تروریست‌ها و استفاده آنان از سلاح شیمیایی علیه غیر نظامیان سرپوش می‌گذارند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،  الجعفری دوشنبه شب اضافه کرد: سوریه به تعهدات خود عمل کرده و از سال ۲۰۱۴  ذخایر شیمیایی‌اش را از بین برده است.

وی که در جلسه شورای امنیت سخن می‌گفت، بار دیگر تأکید کرد، سوریه بارها اعلام کرده است که نه در گذشته از سلاح شیمیایی استفاده کرده و نه در آینده این کار را خواهد کرد.

وی گفت، دمشق همچنان به همکاری با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، دبیرخانه تخصصی و تیم ارزیابی برای اعلام نتایج اولیه حاصل از تحقیقات برای پایان یافتن هرچه سریعتر پرونده شیمیایی سوریه متعهد است.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد ادامه داد: دولت دمشق ۱۶ سپتامبر گذشته هشتاد ودومین گزارش ماهانه خود را در خصوص فعالیت‌های مربوط به امحای سلاح‌ها شیمیایی و مراکز تولید آن به دبیرخانه تخصصی این سازمان ارائه کرد.
وی افزود: همچنین توافق همکاری سه‌جانبه میان سوریه، سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیز از ۳۰سپتامبر به مدت ۶ ماه تمدید شد.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: همچنین بیست و سومین دور گفت‌وگوها و رایزنی میان دولت سوریه و تیم ارزیابی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برگزار شد، تیمی که به دمشق سفر کرد و برنامه خود را به کمک همکاری‌های کاملی که دولت سوریه در اختیار آن قرار داد، تکمیل کرد.
الجعفری تصریح کرد: همکاری سوریه با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با ادامه اقدام کشورهای غربی برای تصویب سازوکارهای غیر قانونی علیه دولت دمشق که مغایر با قانون و مفاد توافق‌نامه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است، رو به رو شد.
وی گفت: دولت آمریکا پیش نویس قطعنامه‌ای را ارائه کرد که هدف آن دامن زدن بیشتر به اکاذیب و دروغ‌ها و زیر فشار گذاشتن دولت دمشق و تهدید آن بود.
الجعفری اظهار کرد: این مسأله نشان می‎دهد که برخی کشورهای غربی از تریبون سازمان ملل متحد و شورای امنیت در راستای برنامه‌های توسعه‌طلبانه و خصمانه خود استفاده می‌کنند، همچنان که بار دیگر موضع دوگانه دولت واشنگتن در خصوص سلاح شیمیایی برملا شد.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد اعلام کرد: آمریکا تنها کشور در توافقنامه سلاح‌های شیمیایی است که همچنان پس از پایان جنگ جهانی دوم دارای ذخایر عظیم سلاح شیمیایی است و از امحای آن خودداری می‌کند.
وی تاکید کرد: آنچه موجب رسوایی بیشتر این اقدام ریاکارانه آمریکا در موضوع شیمیایی می‌شود، آن است که دولت‌های متوالی آمریکا و متحدان غربی‌ آنها در ناتو تاکنون هرگز به زرادخانه هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیک اسرائیل و بقای این ذخایر هیچ اعتراضی نکرده‌اند که خارج از توافق‌نامه‌های بین‌المللی مربوطه است و این ذخایر تهدیدی برای امنیت و صلح منطقه و جهان به شمار می‌رود.
وی بار دیگر از موضع کشورهای غربی انتقاد کرد و گفت که برخی نمایندگان این کشورها گوش خود را به روی شنیدن حقایق علمی که نمی‌توان آنها را زیر سؤال برد، بسته‌اند و آنها تنها تلاش می‌کنند، موضعی خصمانه علیه دولت دمشق در پیش گیرند و علیه جنایت گروه‌های تروریستی در سوریه و استفاده آنان از سلاح‌های شیمیایی و گازهای سمی علیه غیرنظامیان سرپوش بگذارند.
الجعفری ادامه داد: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به ابزاری در دست شماری از کشورهای غربی تبدیل شده و از آن علیه برخی کشورهای دیگر از جمله سوریه استفاده می‌کنند که این مسأله اعتبار، حرفه‌ای و تخصصی بودن این سازمان را به مخاطره می‌اندازد و همین امر کشورهای عضو را به این سو سوق می‌دهد تا برای اصلاح دوباره مسیر این سازمان و تعهد آن به نقش مورد انتظارش، تلاش کنند.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد از کشورهای عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواست با سیاسی کردن مأموریت این سازمان مخالفت کرده و برای رفع سیاست‌زدگی و عیب‌های اساسی و بزرگ این سازمان تلاش کنند، چرا که این مسائل جایگاه، اعتبار این سازمان را به مخاطره می‌اندازد.
وی همچنین از دبیرکل این سازمان خواست که تخلفات موجود در سازمان را رفع و تلاش کند تا به جای تسلیم شدن در برابر فشارهای کشورهای غربی و اجرای برنامه‌های آنان که دوست دارند از پرونده موسوم به "پرونده شیمیایی" سوریه برای اهرم فشاری علیه سوریه و متحدان دمشق استفاده کنند، نواقص و خلل‌های موجود این سازمان را برطرف کند.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل خطاب به سفیران کشورهای غربی که سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می‎کنند گفت، این شما هستید که زرادخانه‌ها سلاح‌های شیمیایی، هسته‌ای و بیولوژیک در اختیار دارید و تحریم‌های اقتصادی یکجانبه را بر مردم سوریه و دیگر ملل اعمال کرده‌اید و در روند بازسازی مناطق سوریه که توسط تروریست‌ها ویران شده است، سنگ‌اندازی می‌کنید.
الجعفری به کشورهای غربی گفت: شماها بودید که گروهک‌های تروریستی امثال القاعده و داعش را به وجود آوردید و جریان‌های اسلامگرای "سوداگران دین" را در برنامه‌ تقابل تمدن‌ها و فرهنگ‌ها به کار گرفتید که موجب نابودی عراق و لیبی شد و فرهنگ محاصره، اشغالگری، تهدید، برده‌داری و اشغالگری را گسترش داد.

وی در پایان گفت: کشورهای غربی از هر اقدامی که موجب بیان حقایق، فریب، دستکاری سازوکارهای شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شود، بیم دارند، اقداماتی که برای خدشه دار کردن به وجهه سوریه و ضربه زدن به اعتبار ریاست روسیه بر شورای امنیت و ممانعت برای بسته شدن پرونده شیمیایی دولت دمشق در طول هفت سال صورت گرفت، پرونده‌ای که  شورای امنیت برای مختومه کردن آن، به استثنای نشست‌های غیر رسمی، ۸۴ نشست رسمی برگزار کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha