فروزانی شعله‌های گاز در کرمان

کرمان - ایرنا - عملکرد حوزه گاز رسانی استان کرمان طی هفت سال فعالیت گذشته دولت در بخش های شهری، روستایی و صنعتی، درخشان و گسترده بوده تا زمینه ساز افزایش رفاه، صرفه جویی در مصرف سوخت و شکوفایی تولید شود.

امروزه گاز به عنوان سوختی ارزان قیمت و تقریبا پاک در دنیا کاربردهای زیادی دارد و کشور ایران از نظر ذخائر گازی جزو سه کشور اول دنیا است که همین مساله زمینه ساز استفاده از مزیت های فراوان آن است.

استان کرمان از سال ۷۲ به شبکه سراسری گاز کشور متصل شده است و پس از ۲۷ سال، بیش از ۹۳ درصد از جمعیت شهری و ۶۶ درصد جمعیت روستایی استان از این نعمت برخوردار شده اند.

در طول دوران فعالیت دولت تدبیر و امید به گاز رسانی در استان کرمان توجه ویژه ای شده است و به رغم همه مشکلات و محدودیت ها عملیات گاز رسانی به دیار کریمان با سرعت خوبی انجام و استمرار داشته است.

در روز گذشته(دوشنبه) چهاردهم مهرماه  ۳۰۱ طرح گازرسانی به مناطق شهری، روستایی و صنعتی استان کرمان با حضور معاون وزیر نفت و با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس در شهداد به بهره برداری رسید.

در این آیین گازرسانی پنج شهر، ۱۴۶ روستا   و ۱۵۰ طرح صنعتی با اعتبار ۳۵۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید  که ۱۱ هزار و ۱۹۸ خانوار شامل پنج هزار و ۵۲۸ خانوار و ۱۴۶ روستا از نعمت گاز بهره مند شدند. تا برگ دیگری در کتاب خدمات رسانی دولت تدبیر و امید در استان کرمان وروق بخورد.

۳۲ هزار روستای کشور به شبکه گازرسانی متصل شد

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت گاز با بیان اینکه گازرسانی به روستاها از مشخصه‌های دولت تدبیر و امید است گفت: در طول فعالیت این دولت ۳۲ هزار روستای کشور به شبکه گازرسانی متصل شد.

حسن منتظرتربتی در این آیین افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد ۱۴ هزار روستا به شبکه گاز وصل بود که ۳۲ هزار روستا در این دولت از نعمت برخوردار شد و عملیات گازرسانی به چهار هزار و ۳۰۰ روستا نیز در دست اجراست.

وی اظهار داشت: برای گازرسانی به روستاها ۲۹ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده و هشت هزار میلیارد تومان نیز وسط مردم در این بخش هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت گاز تاکید کرد: قول می‌دهیم تا پایان دولت دوازدهم  ۳۵ هزار روستا گازدار شود و عملیات گازرسانی به ۲۱ هزار روستا نیز در دست اجرا داریم که می‌توان گفت در این دولت، هر هفته به ۵۰ روستا گازرسانی شده است.

وی اظهار داشت: گازرسانی رونق مربوط به صنایع را در پی دارد و ۴۰ هزار میلیارد تومان از جایگزینی گاز به جای سوخت های دیگر درآمدزایی برای دولت داشته است.

منتظرتربتی با بیان اینکه یکی از مشکلات مردم روستایی ما حمل کپسول گاز توسط زنان و مردان بوده است تصریح کرد: تقریبا بیش از پنج میلیارد لیتر فرآورده جایگزین شده و حدود روزی یک میلیون کپسول از دوش مردم برداشتیم.

۱۰۰ درصد جمعیت شهری استان کرمان تا پایان سال گاز دار می شوند

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان تا سال ۹۷ به ۸۵ درصد جمعیت شهرنشین این استان گازرسانی شده بود که با تلاش های انجام شده در این شرکت هم اکنون ۹۳ درصد از جمعیت شهری به شبکه گازرسانی متصل شده اند.

رضا فلاح افزود: در طول ۲۶ سال گذشته از ۷۱ شهر این استان، ۵۳ شهر از نعمت گاز برخوردار شد و سعی داریم تا پایان سال ۹۹  پوشش گازرسانی برای جمعیت شهری به ۱۰۰ درصد برسد.

وی تصریح کرد: از ۷۱ شهر استان کرمان، گاز رسانی به ۵۸ شهر انجام شده و ۱۲ شهر در دست اجرا است و شهر جبالبارز تنها شهر استان کرمان است که گازرسانی به آن در مرحله طراحی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان اظهار داشت: در ابتدای دولت تدبیر و امید ۳۹۰ هزار و ۲۸۳ خانوار گاز دار بودند که این عدد تا پایان تیرماه امسال به ۵۱۵ هزار و ۱۸۱ خانوار رسیده که رشد ۲۲ درصدی را داشتیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان اظهار داشت: از چهار هزار و ۸۰۷ روستای این استان سه هزار و ۳۳۴ روستا واجد شرایط گازرسانی بودند که  به تعداد یک هزار و ۳۳۷ روستا گاز رسانی شده است.

وی با بیان اینکه عملیات گازرسانی به ۳۵۰ روستای کرمان  در دست اجرا است افزود: پس از اتمام این طرح ها ۷۵ درصد روستاهای این استان به شبکه گاز وصل می شوند.

فلاح گفت: در دولت تدبیر و امید ۲۰۳ هزار و ۶۴۸ خانوار کرمانی به شبکه گاز وصل شده اند که ۲ هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان مجموع اعتبارات هزینه شده دولت برای طرح های گاز رسانی شده است.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان صنعتی در کرمان ادامه داد: تاکنون در حوزه صنعت ۷۸۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ گازرسانی شده و ۷۷ جایگاه CNG برای سوخت‌گیری در این استان راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان اظهار داشت: سال گذشته هشت میلیارد متر مکعب گاز در استان کرمان مصرف شده که ۱۸ درصد آن در بخش خانگی، ۳۵ درصد در بخش صنعت و ۴۷ درصد در بخش نیروگاه بوده است.

وی با بیان اینکه اولویت برنامه شرکت گاز استان در سال‌ جاری گازرسانی در بخش صنعت است تصریح کرد: در این راستا ۱۳ محور در نظر گرفته شده که ۱۳ شهرک صنعتی، ۵۷۶ واحد صنعتی بزرگ و کوچک، کارگاه های کوره های آجر و آهک پزی و مجتمع های گلخانه ای از نعمت گاز برخوردار خواهند شد که پیش بینی می شود بیش از ۶۰ میلیون لیتر سوخت در سطح استان کرمان صرفه جویی شود.

فلاح بیان کرد:همچنین  روز گذشته در راستای ادامه عملیات پروژه های گازرسانی به استان کرمان طرح های گازرسانی به یک شهر، ۱۶۱روستا و ۱۹۸ واحد صنعتی با مجموع اعتبار ۳۷۲ میلیارد تومان آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha