برهم صالح بر نظارت سازمان ملل در انتخابات عراق تأکید کرد

بغداد - ایرنا - «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق امروز (دوشنبه) در دیدار با «جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق، بر اهمیت و ضرورت نظارت و شفافیت در اجرای انتخابات زودهنگام پارلمانی تأکید کرد.

به گزارش ایرنا از بیانیه دفتر رئیس جمهوری عراق در این دیدار که در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، صالح بر اهمیت انتخابات زودهنگام آینده و ضرورت تأمین بیشترین شفافیت با هماهنگی کمیسیون عالی مستقل انتخابات و سازمان ملل در همه مراحل اجرای انتخابات و نظارت بر آن تأکید کرد و این موارد را عامل مهمی در تضمین اعتماد مردم به روند انتخابات به دور از قدرت سلاح، دستکاری آرا و تقلب دانست.

رئیس جمهوری عراق همچنین بر ضرورت تکمیل و تصویب قانونی عادلانه و جامع برای انتخابات و آزادی رأی‌دهندگان به دور از هرگونه فشار تأکید کرد و گفت که در صورت تحقق این شرایط، انتخابات نماد واقعی اراده مردم خواهد بود.

در این دیدار همچنین بر اهمیت حمایت از برنامه های ملی عراق در تحکیم و تثبیت اقتدار دولت، تقویت حاکمیت سرزمینی، حفاظت از هیات های دیپلماتیک و جلوگیری از تروریسم و رفتارهای قانون‌شکنانه تأکید شد.

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق دهم مرداد گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که انتخابات زودهنگام پارلمان در ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

وی وعده داد که انتخابات را عادلانه، شفاف و به دور از دخالت جناح‌ها برگزار کند.

آخرین انتخابات پارلمانی، اردیبهشت ۹۷ برگزار و با انتقادهای گسترده‌ای در خصوص تخلف و تقلب‌ مواجه شد و در عین حال، کمترین حضور مردمی از ابتدای سقوط رژیم صدام تا به آن روز در انتخابات عراق اتفاق افتاد.

این انتخابات به دلیل اعتراضات در نهایت منجر به اعتراض‌های گسترده خیابانی اول اکتبر گذشته (نهم مهرماه ۹۸) و در نهایت  استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» شد. 

معترضان همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شدند؛ درخواستی که مورد موافقت جناح‌های سیاسی و پارلمانی عراق قرار گرفت.

جریان های سیاسی موجود در پارلمان عراق اردیبهشت گذشته «مصطفی الکاظمی» را به عنوان نخست وزیر جدید معرفی کردند تا فضا را برای انتخابات زودهنگام فراهم کند و اعتماد عمومی دوباره به روند سیاسی بازگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان