ترکیب احتمالی تیم ملی با اسکوچیچ؛ چیزی شبیه به یحیی و فرهاد

تهران- ایرنا- با توجه به نفرات دعوت شده به تیم ملی و شناختی که از «دراگان اسکوچیچ» وجود دارد تیم ملی با آرایش ۲-۴-۴ خطی به مصاف ازبکستان می‌رود.

به گزارش ایرنا، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان «دراگان اسکوچیچ» توانست لیست خود را برای دعوت از بازیکنان تیم ملی ایران اعلام کند و بازیکنان گرد هم آمده‌اند تا با سرمربی جدید خود در ۲ دیدار دوستانه به میدان بروند. لیست ۲۳ نفره اسکوچیچ نکات جالب، ابهام برانگیز و تعجب‌آمیزی هم داشت که در اینجا به صورت مفصل راجع به آن صحبت کردیم. در این گزارش اما قصد داریم پیش‌بینی از ترکیب و آرایش تیم ملی با توجه به نفرات دعوت شده داشته باشیم.

اسکوچیچ در دوران مربیگری خود خصوصا در صنعت نفت نشان داد که علاقمند به تغییر سیستم‌های متفاوت با توجه به هر بازی و حریف مورد نظر دارد. اسکو در تیم آبادانی از ۶ آرایش مختلف بهره برد. تیم او با آرایش‌های ۲-۵-۳، ۱-۶-۳، ۲-۴-۴ (لوزی)، ۲-۴-۴ (خطی)، ۱-۳-۲-۴ و ۳-۳-۴ به میدان رفت و نتایج مختلفی را هم گرفت. با این وجود تصور می‌شود که در تیم ملی با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارد از یکی از این ۲ سیستم بهره ببرد که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.

محتمل‌ترین سیستمی که اسکوچیچ روی آن احتمالا برنامه دارد آرایش ۲-۴-۴ خطی است. یعنی ۲ هافبک مرکزی و ۲ هافبک که متمایل به جناحین هستند. سیستمی که «یحیی گل‌محمدی» در پرسپولیس با آن تیمش را به فینال رساند و «فرهاد مجیدی» هم در استقلال در چند دیدار از آن بهره برد و نتیجه گرفت. خود اسکوچیچ هم با صنعت نفت با استفاده از همین روش ۲ بازی به میدان رفت و ۲ برد به دست آورد و گلی هم دریافت نکرد.

اما ترکیب احتمالی به چه ترتیبی خواهد بود؟

دروازه‌بان: با توجه به غیبت علیرضا بیرانوند به نظر می‌رسد جدی‌ترین گزینه برای ایستادن درون دروازه امیرعابدزاده باشد. امیر در ماریتیمو گلر فیکس است و در برابر پورتو هم نمایش درخشانی داشت و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است. او احتمالا جلوتر از نیازمند و مظاهری گزینه اصلی تیم ملی خواهد بود.

مدافعان وسط: در پست دفاع مرکزی چهار گزینه روی میز اسکو است. شجاع خلیل‌زاده، عارف غلامی، محمدحسین کنعانی‌زادگان و مجید حسینی. شجاع و  غلامی روی گارد چپ می‌توانند بهتر کار کنند و ۲ بازیکن دیگر روی بازوی راست نمایش بهتری داشته‌اند. به این ترتیب احتمالا ترکیب شجاع خلیل‌زاده و مجید حسینی محتمل‌ترین گزینه است. دیگر گزینه محتمل زوج کنعانی‌زادگان و حسینی است.

مدافعان کناری: در سمت راست خط دفاعی سه گزینه در دسترس است. سیامک نعمتی، صادق محرمی و مجتبی نجاریان. به نظر می‌رسد با توجه به جوانی بیش از حد نجاریان و همچنین تازه‌کار بودن نعمتی در این پست، صادق محرمی گزینه اصلی برای حضور ابتدایی در ترکیب باشد. در سمت چپ هم تردیدی نیست که میلاد محمدی در جمع ۱۱ بازیکن اصلی خواهد بود.

هافبک‌های وسط: بیشترین ابهام در میانه میدان است. جایی که چهار گزینه روی فرم انجام وظیفه می‌کنند. به نظر می‌رسد برای اینکه بار تجربی تیم کمی بالا برود احسان حاج‌صفی یکی از ۲ بازیکن درون زمین باشد. دیگر بازیکن هم احتمالا باید از بین علی کریمی و احمد نوراللهی انتخاب شود. این ۲ بازیکن خاصیت‌های مشابه زیادی دارند. با این وجود کریمی در ماه‌های اخیر آماده‌تر بوده و احمد در تیم ملی اخیرا حضور بیشتری داشته و حتی ۲ گل هم به ثمر رسانده است. با این وجود احتمال استفاده از علی کریمی بیشتر است. امید نورافکن دیگر بازیکن حاضر در این پست به حساب می‌آید.

هافبک‌های کناری: به هافبک‌های کناری برسیم. جایی که علی قلی‌زاده، سامان قدوس، مهدی ترابی و وحید امیری بازی می‌کنند. ترابی از لیست تیم ملی کنار گذاشته شد و ساسان انصاری به جمع نفرات دعوت شده اضافه شد.   قدوس و قلی‌زاده می‌توانند متمایل به راست بازی کنند و امیری در سمت چپ حضور خواهد داشت. با اضافه شدن ساسان احتمال دارد قایدی به سمت چپ بیاید و انصاری در صف مهاجمان بایستد. با این وجود و با توجه به شرایط به وجود آمده استفاده از زوج قدوس-امیری به نظر می‌رسد نسبت به ۲ نفر دیگر محتمل‌تر باشد. قلی‌زاده بعد از مدت‌ها دوباره به تیم ملی برگشته و اصولا شاید در تیم ملی فعلا مهره ۹۰ دقیقه‌ای نیست.

مهاجمان: با وجود اینکه قایدی و رضایی نمایش درخشانی در این فصل داشته‌اند اما تردیدی وجود ندارد که زوج مخوف طارمی و سردار ازمون به احتمال قریب به یقین گزینه نخست دراگان اسکوچیچ است. این ۲ بازیکن در زمان کی‌روش و حتی ویلموتس هم نشان داده‌اند که چه درک بالایی از یکدیگر دارند و بعید است که این زوج به این راحتی با دستکاری سرمربی مواجه شود. ساسان انصاری را هم باید به جمع نفرات حاضر در خط حمله اضافه کرد.

ترکیب احتمالی تیم ملی: امیر عابدزاده، مجید حسینی، شجاع خلیل‌زاده(محمدحسین کنعانی‌زادگان)، صادق محرمی، میلاد محمدی، علی کریمی(احمد نوراللهی)، احسان حاج‌صفی، سامان قدوس، وحید امیری، مهدی طارمی و سردار آزمون.

دیگر ترکیبی که می‌توان به آن فکر کرد سیستم ۳-۳-۴ است که احتمال دارد اسکو از آن استفاده کند. در این روش احتمالا قدوس به پست پشت مهاجم آورده می‌شود و رقابت در خط حمله با اضافه شدن ۲، سه بازیکن دیگر از جمله قلی‌زاده، ترابی و امیری سنگین‌تر خواهد شد. با این وجود ترکیب طارمی، سردار و قلی‌زاده به نظر می‌رسد محتمل‌تر باشد.

در پایان باید گفت که این‌ها همه گمانه زنی بود و با توجه به اینکه ۲ بازی پیش رو جنبه کاملا دوستانه و آشنایی دارد ممکن است هر تغییری در آرایش و حتی نفرات داخل و بیرون زمین به وجود بیاید. باید دید در عمل، سرمربی کروات تیم ملی چه تصمیمی را اتخاذ می‌کند.

تیم ملی فوتبال ایران طی روزهای ۱۷ و ۲۲ مهرماه باید به مصاف ازبکستان و مالی برود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha