ثبت‌نام وام‌های دانشجویی آغاز شد

تهران- ایرنا- فرایند ثبت‌نام برای دریافت وام‌های دانشجویی در درگاه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد.

ناصر مطیعی روز سه شنبه در پاسخ به خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به اولویت های دانشگاه ها برای ارایه پنج نوع وام تصویب شده، گفت: صندوق رفاه دانشجویان سهم هر دانشگاه از این پنج نوع وام را متناسب با جمعیت دانشجویی هر دانشگاه مشخص و به معاونت های دانشجویی اعلام می کند. هر دانشگاه بر اساس سقف سهمیه اعتباری، از بین متقاضیان، وام را اعطا می کند.

وی اظهار داشت: اگر سقف تقاضای دانشجویان بیش از سهمیه دانشگاه باشد، معاون دانشجویی باید میان دانشجویان اولویت بندی انجام دهد. بنابراین صندوق رفاه دانشجویان اولویتی از حیث نفرات قائل نمی شود. با این حال، دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی و بهزیستی، دانشجویان دارای بیماری های صعب العلاج یا دانشجویانی که تحصیل آنها به امکاناتی بستگی دارد، در اولویت این وام ها قرار می گیرند.

مطیعی درباره آمار دانشجویان متقاضی وام در سال تحصیلی گذشته گفت: در این آمار، فقط تعداد دانشجو مطرح نیست چرا که برخی دانشجویان دو تا سه وام از صندوق رفاه دریافت می کنند اما به طور کلی سال گذشته ۲۰۰ هزار دانشجو متقاضی دریافت وام بودند.

وی ادامه داد: اقشار ضامن وام های دانشجویی افزایش یافته است؛ در گذشته فقط ضمانت کارمندان رسمی و پیمانی پذیرفته می شد اما الان چندین گروه دیگر از جمله کارمندان قراردادی، مهندسان تحت پوشش کانون نظام مهندسی، سردفتران، دامپزشکان، دندانپزشکان و پزشکان به فهرست ضامنان وام های دانشجویی اضافه شده است.

به گزارش ایرنا، صندوق رفاه دانشجویان تا سال تحصیلی گذشته ۲۲ نوع وام به دانشجویان ارائه می داد که بر اساس مصوبه یک ماه قبل هیات امنای این صندوق، وام ها به پنج گروه تحصیلی، شهریه، ضروری، مسکن و ویژه دانشجویان دکتری تقسیم شد؛ در این تقسیم بندی هیچ کدام از ۲۲ وام گذشته حذف نشد بلکه وام ها با دسته بندی جدید به دانشجویان تخصیص می یابد.

همچنین مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان از مجموع اعتبارات صندوق برای پرداخت وام های دانشجویی در سال تحصیلی جاری تخصیص یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha