رشته علوم انسانی سلامت در دانشگاه آزاد ایجاد شود

تهران- ایرنا- دبیر کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: چند رشته کارشناسی ارشد بین رشته‌ای مرتبط با حوزه علوم انسانی سلامت با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شود.

به گزارش روز دوشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۲۵۸ کمیته فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. 

محمدرضا شمس اردکانی، دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در این جلسه خاطرنشان کرد: برخی رشته‌های دانشگاهی که زیربنای علوم انسانی دارند، به شدت در حوزه پزشکی مورد نیاز هستند.

دبیر کمیته فرهنگ و تمدن ابزار امیدواری کرد که با کمک وزارت علوم، چند رشته فوق لیسانس بین رشته‌ای مرتبط با حوزه علوم انسانی سلامت، در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شود که این خود شروعی برای گسترش بحث بین رشته‌ای‌ است.

وی با انتقاد از نامه اخیر برخی انجمن‌های علمی پزشکی کشور در رابطه با طب سنتی، گفت: نگاه جامعه‌ پزشکی نوین نسبت به طب سنتی باید اصلاح شود و به جای اینکه این ۲ طب مقابل هم باشند، در بسیاری از بیماری‌های مزمن مشکلات مردم را حل کنند.

شمس اردکانی اظهار داشت: وزارت علوم برخی از مراکز تحقیقاتی دانشگاهی خود را ترغیب کند که به بررسی، احصای جامع و کامل مؤلفه‌های نوین تمدن اسلامی بپردازند، تا در چند ماه آینده یک سمینار بین المللی در این زمینه برگزار کنیم.

دبیر کمیته فرهنگ و تمدن درباره برگزاری همایش بین المللی «قطب الدین شیرازی» و اقدامات انجام شده در این خصوص، گفت: دبیرخانه دائمی باید برای بزرگداشت مفاخر فرهنگی و تمدنی اسلام و ایران تشکیل شود.

وی در خصوص صدمین سال کودتای ۱۲۹۹ و تأثیرات مهم این واقعه در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی گفت: انجام کار تحقیقاتی در خصوص این کودتا ضروری است. 

مولفه های تمدین نوین اسلام و ایران

در ادامه جلسه، غلامحسین رحیمی شعرباف، معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم گزارشی در خصوص «مؤلفه‌ها و شاخص‌های تمدن نوین اسلام و ایران» ارائه کرد.

وی با بیان اینکه برای بقای هر تمدنی باید مؤلفه های اصلی آن تمدن را شناخت، ادامه داد: اولین مؤلفه و زیر نظام تمدن ساز جدید، نظام پیشروانه علم، فناوری و نوآوری است که پیشرفت جوامع مرهون وجود این نظام است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: مؤلفه دوم، نظام اقتصادی تمدن‌سازِ مبتنی بر ۲ پایه علم و فناوری و نوآوری و تقاضا است.

وی ادامه داد: مؤلفه سوم، نظام سیاسی و حکمرانی پیشرو است که بر ۲ زیر نظام قبلی اتکا دارد. مؤلفه چهارم شالوده زیست بوم فرهنگی و اخلاقی است که در همه این سه زیر نظام نفوذ می کند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس با تأکید بر این که هیچ جامعه‌ای با یک اخلاق منحط نمی‌تواند تمدن‌ساز باشد، تاکید کرد: منشأ اخلاق، دین است و حکم اخلاقی را لزوماً از دین باید درآورد. نظام علمی نمی‌تواند حکم‌های اخلاقی را پدید ‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: اگر این چهار مؤلفه در تمدنی برقرار باشد، آن تمدن پیشرو است. بنابراین برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی، ابتدا باید همه این مؤلفه‌ها از تمدن اسلامی – ایرانی به عنوان یک تجربه و میراث تمدن پیشرو اسلامی احصا شود.

اثرات اجرای پروژه بهینه سازی مصرف در تهران

در بخش دیگری از این نشست، علی وطنی، مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان، باتأکید بر اهمیت این پروژه، اعلام کرد: برای احیای فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با استناد به فناوری‌های روز باید تلاش بیشتری شود. 

وطنی ادامه داد: اجرای دقیق و متناسب این پروژه ملی باعث بهینه‌سازی مصرف انرژی در تهران می‌شود، بنابراین لازم است به عنوان یک عزم ملی تلاش بسیاری برای پیشرفت این برنامه انجام شود.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha