۱۴۶ هزار هکتار اراضی گنبدکاووس آماده کشت پاییزه است

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گنبدکاووس گفت: کشاورزان این شهرستان مرزی آماده کشت پاییزه چهار محصول گندم، جو، دانه روغنی کلزا و چغندرقند در گستره تقریبی ۱۴۶ هزار هکتار هستند.

عبدالملک آرخی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سهمیه ابلاغی سازمان جهادکشاورزی گلستان برای کشت پاییزه سال زراعی پیش رو برای گنبدکاووس، ۱۰۶ هزار و ۱۳۰ هکتار گندم،  ۲۱ هزار و ۱۱۰ هکتار جو، ۵۰۰ هکتار چغندرقند و ۱۸ هزار هکتار دانه روغنی کلزا است که کشاورزان شهرستان درحال آماده سازی مقدمات آن یعنی تهیه بستر کشت و تهیه نهاده‌ها هستند.

وی افزود: کشت محصولات پاییزه در گنبدکاووس در صورت فراهم بودن شرایط اقلیمی، از نیمه دوم مهرماه جاری با کشت چغندرقند و دانه روغنی کلزا شروع می‌شود و در ادامه از آبان تا پایان آذرماه امسال با کشت گندم و جو ادامه می‌یابد.

آرخی اضافه کرد: تهمیدات لازم برای کشت چهار محصول پاییزه از جمله تامین انواع بذر گواهی شده و نهاده‌های کشاورزی (انواع کود شیمیایی) مورد نیاز کشاورزان گنبدی درحد امکان اندیشیده و هم اکنون کار توزیع بذر و کود درحال انجام است.

وی گفت: کشاورزان برای آماده کردن بستر زمین برای کشت محصول پاییزه و با هدف بهبود وضعیت مواد آلی خاک باید ضمن پرهیز از آتش زدن کاه و کلش و بقایای گیاهی محصول قبل، تاحد امکان از روش‌های کم خاک ورزی و یا بی‌خاک ورزی استفاده نمایند.

آرخی افزود: کشاورزانی که سال قبل در زمین خود گندم یا جو کشت کردند، بهتر است امسال کشت دانه روغنی کلزا را به عنوان یک محصول راهبردی و نیز به منظور رعایت تناوب کشت و افزایش عملکرد محصول، جایگزین نمایند.

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و داشتن ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان‌های مهم استان گلستان در تولیدات کشاورزی بویژه تولید گندم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =