۵۲۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد صورت گرفت

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی گفت: از آغاز تاسیس منطقه ویژه اقتصادی بجنورد در سال ۹۷ تاکنون، ۵۲۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این منطقه صورت گرفته و برای ۱۷۰ نفر ایجاد اشتغال شده است.

سیاوش وحدت روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد در نیمه نخست امسال ۱۱۵ میلیارد ریال بوده است.

وی افزود: هم اکنون ۲ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال در این منطقه در حال اجرا است و در عین حال یک واحد صنعتی نیز با مشارکت سرمایه گذار خارجی در این منطقه فعالیت می کند.  

وی با بیان اینکه اخیرا ۱۰ قرارداد واگذاری زمین در این منطقه منعقد شده است، گفت: مرحله نخست این منطقه که آماده واگذاری به سرمایه گذاران است ۴۹ هکتار وسعت دارد و شامل بخش های صنعتی، تجاری و آموزشی است.

وی اظهار داشت: امسال آسفالت مرحله نخست منطقه ویژه اقتصادی بجنورد اجرا شده و طرح های خیابان کشی و اجرای شبکه آب آن نیز در حال اجراست.

وحدت افزود: در نیمه نخست امسال ۱۱ کیلومتر فیبر نوری نیز در منطقه ویژه اقتصادی در راستای توسعه و تجهیز شبکه های مخابراتی به اجرا درآمده است.

وی با اشاره به مزیت های منطقه ویژه اقتصادی بجنورد گفت: برخورداری استان از مرز مشترک با ترکمنستان و ارتباط با کشورهای آسیای میانه، قرارگیری در محور جاده آسیایی، کاهش هزینه های تولید و برخورداری از معافیت های گمرکی و مالیاتی از مزایای این منطقه است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان شمالی گفت: از دیگر مزایای منطقه ویژه اقتصادی بجنورد می توان به گسترش صنعت ترانزیت، صادرات مجدد و انتقال کالا و جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال مولد اشاره کرد.

وحدت در مورد وجود زیرساخت هایی مانند مخابرات و فیبر نوری در شهرک ها و نواحی صنعتی نیز اظهار داشت: عملیات اجرایی تجهیز شبکه های مخابراتی شهرکها و نواحی صنعتی استان با هزینه‌ای بالغ بر ۶ میلیارد ریال اعتبار به طول هفت کیلومتر در شهرک کارگاهی و منطقه ویژه اقتصادی بجنورد اجرا شده است.

وی افزود: اجرای طرح فیبر نوری در ناحیه صنعتی امیرآباد شیروان و شهرک صنعتی بیدک با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد ریال در حال اجراست اما برای احداث و توسعه شبکه های مخابراتی با استفاده از کابل کشی فیبر نوری پرظرفیت و ایجاد تاسیسات اینترنت در سایر شهرک هایی که فاقد این امکانات هستند به ۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وحدت با بیان اینکه اجرای این طرح ها و پروژه های عمرانی براساس نیاز و اولویت هر شهرک و ناحیه صنعتی انجام می‌شود، اظهار داشت: فیبر نوری سبب سرعت بیشتر ارتباطات شبکه‌ای و سرویس‌دهی مطلوب به واحدهای تولیدی و صنعتی می‌شود.

خراسان شمالی ۹ شهرک و ۶ ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی دارد و از مجموع ۲۸۶ واحد صنعتی و تولیدی موجود در شهرکها و نواحی صنعتی این استان، ۲۴۰ واحد فعال و حدود ۴۶ واحد غیرفعال است.

تنها منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی با گستره ۳۵۰ هکتار در بجنورد تعریف شده که مرحله نخست آن ۴۹ هکتار وسعت دارد و در دهه فجر سال ۹۷ به بهره برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha