طرح آبرسانی به ۴۰ محله عشایری خراسان جنوبی افتتاح شد

بیرجند - ایرنا - طرح آبرسانی پایدار به ۴۰ محله عشایری بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از طرح‌های حوزه عشایری سراسر کشور با ارتباط تصویری رییس جمهوری و حضور وزیر جهاد کشاورزی در این شهرستان مرزی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا این طرح عمرانی عصر دوشنبه همزمان با بهره‌برداری از طرح‌های ملی روستایی و عشایری در ۱۳ استان کشور و در آستانه ۱۵ مهر «روز ملی روستا و عشایر» با دستور رییس جمهوری و در آیینی با حضور استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی افتتاح شد.

مجتمع آبرسانی منطقه بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از ۶۲۵ پروژه آبرسانی به محلات عشایری کشور و ۸۶۶ طرح روستایی به بهره‌برداری رسید.

با افتتاح این طرح ۴۰ محله عشایری، ۶۲۰ خانوار در قالب حدود چهار هزار نفر از آب پایدار و سالم بهره‌مند شدند همچنین آب مورد نیاز ۶۵ هزار راس دام نیز در این منطقه تامین می‌شود.

اعتبار هزینه شده برای اجرا و تکمیل طرح آبرسانی به محلات عشایری زیرکوه ۱۵ میلیارد تومان است که موجب ایجاد اشتغال شده و از مهاجرت عشایر به روستاها و شهرها نیز جلوگیری می‌کند.

۸۰ کیلومتر شبکه انتقال آب، بیش از ۱۱ کیلومتر پست برق، ۲ ایستگاه پمپاژ آب و در مجموع ۹۲۰ متر مکعب منبع بتنی ذخیره آب برای اجرای این طرح احداث شده است. همچنین حفر چاه به عمق ۱۸۰ متر و تامین آب با (۷۵۰EC) و بسیار شیرین از دیگر مشخصات فنی این طرح آبرسانی به عشایر است.

فاز اول این طرح به طول ۲۱ کیلومتر خط انتقال دهه فجر سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید که ۵۰ خانوار در ۲ محله عشایری از مزایای آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند.

همچنین فاز دوم آن در دهه فجر سال گذشته افتتاح شد و در این مرحله نیز ۳۱۰ خانوار عشایری از آب بهداشتی برخوردار شدند.

خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان و جمعیت کمتر از ۸۰۰ هزار نفر، چهارمین استان عشایری کشور است. 

یک هزار و ۷۰۰ روستای خراسان جنوبی دارای سکنه است که ۴۱ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی عصر دیروز (یکشنبه) به همراه جمعی از معاونان و مدیران این وزارتخانه برای بازدید و افتتاح چند طرح بخش کشاورزی وارد مرکز استان (بیرجند) شد و افتتاح پروژه آبرسانی به محلات عشایری بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از پروژه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور، با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری مهمترین برنامه این سفر است.

زیرکوه یکی از چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی در مجاورت کشور افغانستان است و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان (بیرجند) قرار دارد.

سال گذشته و نخستین بار همایش روز ملی روستا و عشایر - ۱۵ مهر ۹۸ - خارج از تهران و در خراسان‌ جنوبی برگزار شد.

معاون اول رییس جمهوری، ۸ وزیر و ۴۰ نفر از معاونان وزرا و رؤسای سازمان‌های کشوری برای حضور در این همایش و مشارکت در برخی برنامه‌های افتتاحیه، کلنگ‌زنی پروژه و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان، به خراسان جنوبی آمدند.

آغاز عملیات اجرایی طرح راه‌آهن بیرجند، شروع پروژه احداث هزار هکتار گلخانه و انعقاد چهار تفاهم‌نامه محرومیت‌زدایی از شهرستان‌های مرزی استان شامل نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه با همکاری چهار دستگاه معین کمیته امداد امام خمینی (ره)، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مستضعفان از مهمترین برنامه‌های جانبی این همایش بود.

اختصاص اعتبار برای تکمیل مجتمع‌های آبرسانی استان از دیگر دستاوردهای برگزاری همایش روز ملی روستا و عشایر سال ۹۸ در خراسان جنوبی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha