وزیر جهاد کشاورزی از مجتمع گلخانه‌ای خوسف بازدید کرد

بیرجند - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی در نخستین روز سفر به خراسان جنوبی از مجتمع گلخانه‌ای محمدیه شهرستان خوسف و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بازدید کرد.

به گزارش ایرنا این بازدید کاظم خاوازی با هدف آشنایی با روند اجرای تفاهم‌نامه ایجاد هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای در خراسان جنوبی انجام شد.

وی عصر یکشنبه ضمن بررسی شرایط موجود و اطلاع از سطح خدمات ارائه شده به متقاضیان فعالیت در این مجتمع‌های گلخانه‌ای، از راهکارهایی گفت که در رفع موانع موجود موثر هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در حاشیه این بازدید اظهار داشت: مجتمع گلخانه‌ای محمدیه در سطح ۳۰ هکتار و در قالب ۵۶ قطعه (با سطح مفید ۱۴ هکتار) احداث شده است.

غلامرضا قوسی افزود: در مجموع تاکنون ۳۴ قطعه با مساحت ۸.۵ هکتار در مجتمع محمدیه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی بیان کرد: از مجموع قطعات واگذار شده، ۳۴ واحد فعال است که ۸.۵ هکتار از این سطح ۱.۵ هکتار خیار، ۴.۵ هکتار گوجه فرنگی، یک هکتار فلفل و مابقی مربوط به کشت نشا، قارچ و آلوئه ورا است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سه قطعه گلخانه در این مجتمع در حال ساخت است گفت: ۱۹ واحد نیز در سال جاری برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

وی تصریح کرد: این مجتمع گلخانه‌ای تاکنون زمینه اشتغال ۱۶۰ نفر را در استان فراهم کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه از واحد گلخانه‌ای که با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد ریال در سال ۹۷ احداث شد، نیز بازدید کردند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: گلخانه هیدروپونیک با مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع سال ۹۷ در این مجتمع احداث شد.

وی افزود: کشت فعلی این گلخانه گوجه فرنگی است که سالانه ۳۰ تن محصول از آن برداشت می‌شود.

قوسی بیان کرد: طرح توسعه این گلخانه نیز در سطح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار در دست اقدام است و این واحد برای دریافت ۱۲.۵ میلیارد ریال تسهیلات به بانک معرفی شده است.

همچنین وزیر جهاد کشاورزی از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی بازدید کرد.

هدف از این بازدید، رصد شرایط موجود، آشنایی با ظرفیت‌های تحقیقاتی این مرکز و بررسی راه‌های توسعه خدمات به کشاورزان در این مرکز بود.

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان به عنوان یک سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در شهر خوسف سال ۱۳۸۲ و با هدف پژوهش و تحقیق بر روی محصولات کشاورزی و دامی استان تأسیس شد.

تدوین اطلس ذخایر ژنتیکی محصولات باغی، معرفی ژنوتیپ‌های برتر گل محمدی براساس عملکرد مطلوب گل، احداث اولین باغ الگویی متراکم پیوندی عناب در کشور، بررسی اثر مقادیر آب آبیاری در ۲ روش آبیاری قطره‌ای و شیاری بر عملکرد هندوانه از مهمترین دستاوردهای پژوهشگران این مرکز در استان است.

وزیر جهاد کشاورزی عصر امروز - یکشنبه - برای بازدید و افتتاح چند طرح بخش کشاورزی وارد مرکز استان (بیرجند) شد.

افتتاح پروژه آبرسانی به محلات عشایری بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از پروژه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور، با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری مهمترین برنامه این سفر است.

خاوازی در سفر ۲ روزه به خراسان جنوبی با نخبگان بخش کشاورزی و نمایندگان تشکل‌های این حوزه دیدار خواهد داشت و بررسی مسایل و مشکلات کشاورزان و دامداران استان را در برنامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha