آمریکا پایگاه‌های نظامی خود را در افغانستان تخریب می‌کند

تهران - ایرنا - امریکا مدعی شده است که بر اساس توافقنامه دوحه قرار است تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، یعنی حدود سه ماه دیگر، ۴۰۰ پایگاه خود را در افغانستان تخلیه و تخریب کند.

نشریه نیویورک تایمز به نقل از یک دیپلمات آمریکایی نوشت: ایالات متحده تخریب پایگاه های کوچک و بزرگ نظامی خود را در سراسر افغانستان آغاز کرده و قرار است تا پایان سال جاری میلادی ۴۰۰ پایگاه نظامی را در این کشور آسیای میانه از بین ببرد.
بیشتر پایگاه‌های نظامی آمریکا پیشتر تخریب شده اند اما پنتاگون هنوز در مورد سرنوشت ۵ پایگاه بزرگ نظامی خود در افغانستان تصمیمی نگرفته است؛ هرچند، واشنگتن در گذشته اعلام کرده بود که بزرگترین پایگاه نظامی خود در افغانستان را نیز تخریب خواهد کرد؛ اما این تصمیم هنوز نهایی نشده است.
مقامات آمریکایی ادعا می کنند که نسبت به توانایی دولت کابل در کنترل پایگاه های بزرگ نظامی تردید دارند زیرا ساخت آنها میلیاردها دلار هزینه در پی داشته است، به همین دلیل آنها به محض خروج نیروهای‌ خود به دنبال نابودی آنها هستند.
توافقنامه صلح بین طالبان و ایالات متحده در دوحه، پایتخت قطر، روز ۲۹ فوریه سال جاری میلادی با امضا رسیده بود که بر اساس آن قرار بود نیروهای آمریکا ظرف ۱۴ ماه پس از امضای توافقنامه، خاک افغانستان را ترک کنند و در این مدت نیز حمله به نیروهای آمریکایی از جانب طالبان صورت نگیرد.
بر اساس این توافقنامه، هزاران تن از نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری افغانستان را ترک می کنند و تعداد سربازان خارجی در افغانستان تا پایان ماه نوامبر به ۴ هزار تن کاهش می یابد.
مذاکرات صلح بین افغان ها میان دولت و گروه طالبان در ۲۲ شهریور ماه با سخنرانی عبدالله عبدالله، ملابرادر و شماری از وزیران خارجه کشورهای جهان در دوحه آغاز شد و اکنون در بیست‌ودومین روز آن، هیچ نشانه ای از پیشرفت مشاهده نمی شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha