تاجیکستان آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌شود

تهران - ایرنا - مقامات کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان اعلام کردند، با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۱۱ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۰ مهر ۹۹) از ۸۵ ناظر نهادهای مختلف جامعه همسود مشترک المنافع برای نظارت بر روند برگزاری انتخابات هفته آینده دعوت به عمل آمده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "اوستا"ی تاجیکستان، مقامات کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان با اشاره به اینکه تاکنون تعدادی از این افراد وارد تاجیکستان شده اند، افزود: این ناظران نمایندگان دبیرخانه جامعه همسود، مجمع بین پارلمانی اتحاد دولت های مستقل، کمیته اجرایی جامعه همسود و مجمع پارلمانی روسیه و بلاروس هستند.

بر اساس این گزارش، ایوگنی کازاک رییس ستاد نمایندگی ناظران جامعه همسود در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان به تازگی در دیدار با معاونان وزارت کشور و دادستانی کل تاجیکستان روند آمادگی برای انتخابات روز ۱۱ اکتبر را بررسی کرد.

کارمندان ستاد نمایندگی ناظران جامعه همسود در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سفر به ولایت بدخشان و برخی نواحی ولایت ختلان با فعالیت حوزه های انتخابیه، اطلاع رسانی به مردم در زمینه انتخابات هفته آینده و آمادگی دست اندرکاران برای تامین شرایط رای دهی آشنا شدند.

امامعلی رحمان از حزب خلقی دموکراتی، رستم لطیف ‌زاده از حزب کشاورزی، عبدالحلیم غفاراف از حزب سوسیالیست، رستم رحمت زاده نماینده حزب اصلاحات اقتصادی و معراج عبدالله‌ اف نماینده حزب کمونیست تاجیکستان از نامزدهای این دوره انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان هستند که یکشنبه آینده در این کشور با هم رقابت می کنند.

طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان، حزبهای سیاسی، اتحادیه‌های صنفی مستقل، سازمان جوانان تاجیکستان و مجلس‌های محلی استان‌های بدخشان، سغد، ختلان، شهر دوشنبه و شهر و نواحی تابع می‌توانند نامزدهای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد کنند.

انتخابات گذشته ریاست جمهوری تاجیکستان ۶ نوامبر سال ۲۰۱۳ برگزار شده بود. رئیس جمهور در تاجیکستان برای هفت سال انتخاب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار جهان