۶۵۶ هکتار اراضی طبیعی و ملی لرستان در آتش سوخت

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان گفت: ۶۵۶ هکتار از اراضی ملی، طبیعی و عرصه‌های حفاظت شده استان نیمه نخست امسال دچار حریق شد.

مهدی پازوکی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نیمه نخست امسال ۹۲ فقره آتش سوزی در سطح ۶۰۰ هکتار اراضی منابع طبیعی استان رخ داد که از این تعداد، ۶ فقره عمدی و به دلیل اختلافات شخصی بود که منجر به دستگیری ۱۵ نفر شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان ادامه داد: همچنین وقوع ۲فقره آتش سوزی غیرعمدی در مناطق حفاظت شده محیط زیست استان، به ۵۶ هکتار از این عرصه ها خسارت زد.

پازوکی بدون اشاره به آمار اظهار داشت: وقوع آتش سوزی های امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و بیشترین سطح حریق در پلدختر و کوهدشت بوده است.

بر اساس آمار ۱۰ساله، خرم آباد، چگنی، کوهدشت، پلدختر و رومشکان از جمله شهرستان‌های بحرانی به‌شمار می‌روند و با توجه به اینکه اکثر آتش سوزی ها در مناطق سخت گذر و دور افتاده به وقوع می‌پیوندد، استقرار بالگرد یکی از نیازمندی‌های اصلی منابع طبیعی در استان است.

 ۱۵۰ منطقه بحرانی حریق با مساحت ۶۱۷ هزار و ۸۰۱ هکتار در جنگل‌های لرستان شناسایی شده و گفته می شود ۹۸ درصد علت آتش‌سوزی‌ در این عرصه ها به دلیل عامل انسانی رخ می دهد.

حدود ۲ میلیون هکتار جنگل و مرتع در لرستان وجود دارد و بیشترین میزان آتش سوزی در تاریخ منابع طبیعی این استان مربوط به سال ۹۰ بود که در آن زمان ۶ هزار و ۸۴۱ هکتار از اراضی استان گرفتار حریق شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha