۱۴ مهر ۱۳۹۹،‏ ۷:۱۰
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 84064112
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جولان کرونا در روزبازارهای همدان

همدان- ایرنا- شکل‌گیری روزبازارها در همدان هراندازه که دسترسی مردم به خریدهای هفتگی را آسان کرده اما در وضعیت فعلی، نگرانی‌ها از اینکه این بازارها به یکی از مکان‌های انتقال ویروس کرونا تبدیل شود، بیشتر شده است.

به گزارش ایرنا؛ بی‌توجهی اغلب شهروندان به توصیه‌های بهداشتی و رعایت نکردن فاصله اجتماعی سبب شده تا ویروس کرونا همچنان در بازارهای عرضه محصولات خانگی جولان دهد.

بازارچه‌های فصلی، هفتگی و دائمی همدان به عنوان تامین کننده نیاز روزانه زندگی مردم به ویژه کالاهای خوراکی ارزان قیمت بیشترین ازدحام مردمی را دارا هستند و در این بین اغلب شهروندان نه تنها فاصله اجتماعی لازم را رعایت نمی‌کنند بلکه الزام استفاده از ماسک نیز نادیده گرفته می‌شود.

بازارچه‌های فصلی، هفتگی و دائمی همدان به عنوان تامین کننده نیاز روزانه زندگی مردم به ویژه کالاهای خوراکی ارزان قیمت بیشترین ازدحام مردمی را دارا هستند و در این بین اغلب شهروندان نه تنها فاصله اجتماعی لازم را رعایت نمی‌کنند بلکه الزام استفاده از ماسک نیز نادیده گرفته می‌شود.

کرونا همچنان در این مراکز پرتردد و ازدحام موج سواری می‌کند و با وجود هشدارهای بهداشتی، شاهد حضور پرشمار شهروندان در روزبازارها هستیم.

مشاهده‌های عینی نشان می‌دهد روزانه بیش از ۲ هزار شهروند از روزبازارهای محلی سطح شهر همدان خرید می‌کنند و بیش از ۵۰۰ غرفه دار نیز به عرضه خدمات می‌پردازند.

اغلب مراجعه کنندگان نیز بدون اقلام بهداشتی نظیر ماسک هستند و همزیستی با کرونا برای آن‌ها امری عادی تلقی می‌شود.

جالب‌تر اینکه در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه ممکن است به کرونا مبتلا شوید، می‌گویند تاکنون به این ویروس مبتلا نشده‌اند و در این مدت نیز شاید در حد سرماخوردگی بوده است.

برخی از شهروندان فراموش کردن استفاده از ماسک را بهانه می‌کنند و عده‌ای نیز معتقدند ماسک باعث می‌شود تا به خوبی تنفس نکنند.

بسیاری از مردم با وجود اطلاع رسانی‌های گسترده، همچنان به شیوع کرونا ناآگاه هستند و اعتقاد دارند این ویروس در هوای آزاد وجود ندارد.

شماری از آن‌ها نیز براین عقیده هستند که ویروس کرونا ضعیف شده و امکان سرایت کم است و برخی می‌گویند با استفاده از ماسک نمی‌توانند با فروشندگان ارتباط خرید برقرار کنند.

استقرار غرفه‌ها در روزبازارها نیز بدون رعایت فاصله اجتماعی انجام گرفته که به خودی خود عاملی برای ازدحام جمعیتی به شمار می‌رود.

روزبازارهای محلی همدان در محیط‌های پرتراکم ایجاد شده و غرفه‌ها به صورت داربست به یکدیگر وصل می‌شوند.

بساط گستری حراج میوه و تره بار ارزان قیمت در حاشیه این روزبازارها نیز بر تجمع بی‌رویه مردم افزوده و شرایط نامطلوبی را به لحاظ رعایت نکردن فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی ایجاد کرده است.

بساط گستری حراج میوه و تره بار ارزان قیمت در حاشیه این روزبازارها نیز بر تجمع بی‌رویه مردم افزوده و شرایط نامطلوبی را به لحاظ رعایت نکردن فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی ایجاد کرده است.

این اوضاع و احوال ناخوشایند به طور قطع موجب افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در همدان خواهد شد.

چندی پیش نیز کارشناسان بهداشت همدان نسبت به اوضاع نامناسب روزبازارها و بازارچه‌های محلی این شهر هشدار داده‌ بودند.

به گفته آنان؛ دستورالعمل‌های بهداشتی در روزبازار، جمعه بازار و بازارهای هفتگی این استان رعایت نمی‌شود.

بررسی‌های میدانی این کارشناسان نیز نشان می‌دهد بیشتر فروشندگان و مشتریان از ماسک برای محافظت از خود استفاده نمی‌کنند.

آنان نیز معتقدند بهترین راهکار برای پیشگیری از تجمع در این قبیل بازارها و کاهش شیوع ویروس کرونا، تعطیل کردن روزبازارها تا بازگشت شرایط به وضعیت عادی است.

آنچه مسلم است؛ ارزانی قیمت، تنوع در کالاها و از همه مهمتر در دسترس بودن روزبازارها سبب شده تا مردم استقبال گسترده از این مکان‌ها داشته باشند.

هر چند در ماه‌های اخیر شیوع کرونا باعث تعطیلی مقطعی این روزبازارها شد اما اعتراض فروشندگان به این وضعیت که منجر به بیکار شدن آن‌ها شده بود، به ناچار منجر به بازگشایی مجدد این بازارها شده است.

هر چند در ماه‌های اخیر شیوع کرونا باعث تعطیلی مقطعی این روزبازارها شد اما اعتراض فروشندگان به این وضعیت که منجر به بیکار شدن آن‌ها شده بود، به ناچار منجر به بازگشایی مجدد این بازارها شد.

البته می‌شد پیش بینی کرد که همزمان با بازگشایی این روزبازارها، شهروندان همانند قبل استقبال لازم را داشته باشند و همین مساله باعث شده تا امروزه این دسته از بازارچه‌های محلی به کانون شیوع ویروس کرونا تبدیل شوند.

مکان‌هایی که اغلب در مسیر پرتردد خودروها دایر می‌شوند و به راحتی در دسترس عموم قرار دارند و هیچ منعی برای حضور مردم وجود ندارد.

از آنجا که شهرداری متولی مدیریت و نظارت بر فعالیت روزبازارها است، انتظار می‌رود در شرایط فعلی با تعیین فاصله مشخص، خط ‌کشی و ایجاد سایبان نسبت به رعایت فاصله غرفه‌ها اقدام شود.

همچنین استفاده از ماسک در روزبازارها الزامی شود و به نوعی به فرهنگ اجباری نزد مراجعه کنندگان به این مکان‌ها تبدیل شود.

سم پاشی و ضدعفونی کردن مسیرهای روزبازارها نیز کمک کننده است اما هم اکنون در این مکان‌ها مشاهده نمی‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها