مدیریت صحیح منجر به تقویت صنعت گردشگری می‌شود

کرمان - ایرنا - رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا بخش‌های مختلف صنعت گردشگری دچار بحران شده که باید با مدیریت صحیح و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی این صنعت را بار دیگر تقویت کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی در نشست اعضای مجمع نمایندگان استان با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دست اندرکاران صنعت گردشگری کرمان با اشاره به اینکه اقداماتی در زمینه بهبود وضعیت گردشگری دنیا از سوی دست اندرکاران این صنعت در حال انجام است، افزود: نرخ رشد اقتصادی بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی که در حوزه گردشگری سرآمد بودند به دلیل شیوع ویروس کرونا صدمه زیادی دیده در حالی که کشور ایران در این زمینه کمتر دچار خسارت شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به طرح های حمایتی دولت در دوران شیوع کرونا اشاره و تصریح کرد: گزارش جامعی از اجرای مصوبات دولت در حوزه گردشگری استان کرمان آماده شود و در اختیار مجمع نمایندگان استان کرمان قرار گیرد تا دستگاه هایی که در این خصوص کم کاری کرده اند مشخص شوند.
وی به درخواست مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان و تعدادی از دست اندرکاران حوزه گردشگری در خصوص ارائه وام های بلاعوض به فعالان این حوزه اشاره کرد و گفت: در مرحله اول باید مصوبات دولت در زمینه حمایت از حوزه گردشگری در دستگاه های مرتبط پیگیری و سپس در مرحله دوم به موضوع اعطای تسهیلات بلاعوض به فعالان حوزه گردشگری رسیدگی شود.
پورابراهیمی در ادامه به اجرای ویژه برنامه هایی به مناسبت سالگرد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی با همکاری امام جمعه و نماینده ولی فقیه، استاندار و سپاره ثارالله با رعایت دستورالعمل های بهداشتی اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه مزار شهید حاج قاسم سلیمانی می تواند محلی برای حضور گردشگران مذهبی شود باید با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و دستگاه های مرتبط زمینه اقامت و میزبانی از گردشگران شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی فراهم شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان سرمایه گذاران بخش گردشگری که دچار مشکلات زیادی به دلیل شیوع کرونا شده اند شناسایی شوند و جلسه ای با حضور وزیر میراث فرهنگی با حضور این سرمایه گذاران برگزار شود.

تمهیدات لازم برای معرفی ظرفیت های گردشگری کرمان اندیشیده شود
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده مردم شهرستان‌های سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه اهمیت بخش گردشگری و میراث فرهنگی بر کسی پوشیده نیست، افزود: در صنعت گردشگری توزیع عادلانه ثروت به خوبی انجام می‌شود و به همین دلیل باید این بخش در استان کرمان توسعه پیدا کند.
شهباز حسن پور با بیان اینکه در سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد گردشگری شهر سیرجان بوده است، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های منحصربفرد گردشگری استان کرمان باید در مورد تبلیغات این جاذبه ها از سوی فعالان و دست اندرکاران این صنعت تمهیدات ویژه ای صورت گیرد.
مزار حاج قاسم سلیمانی مامنی برای گردشگران مذهبی است
نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان نیز با اشاره به اینکه مزار شهید حاج قاسم سلیمانی مامنی برای گردشگران مذهبی شمرده می شود افزود: باید از این فرصت استفاده کنیم و شرایط را برای حضور گردشگران فراهم آوریم.
عفت شریعتی با بیان اینکه با تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارت میراث فرهنگی توقعات و امیدواری نسبت به توسعه صنعت گردشگری و توجه ویژه به ظرفیت های گردشگری افزایش یافته است، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با تدبیر و همراهی نماینده های مجلس و مدیران وزرات میراث فرهنگی بهتر از گذشته صنعت گردشگری را رونق ببخشیم.
شریعتی با اشاره به اینکه از اسفندماه سال گذشته مراکز اقامتی تعطیل شده اند و هیچ منبع درآمدی برای مدیران این مراکز وجود ندارد، افزود: باید نگاه ویژه ای به حوزه گردشگری استان کرمان شود و توجه به ظرفیت ها و شاخص های فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور در اولویت کار مسئولان قرار گیرد.
او در پایان خاطرنشان کرد: شهرستان های زرند و کوهبنان نیز دارای ظرفیتی خوبی در خصوص خانه های تاریخی است که مالکان آنها تمایل زیادی برای تغییر کاربری این خانه ها به واحدهای بوم گردی برای میزبانی از گردشگران دارند.
ضرورت ارائه دستورالعمل های جدید برای رونق دوباره صنعت گردشگری
نماینده مردم شهرستان های بم، نرماشیر، فهرج و ریگان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مسئولان صنعت گردشگری به دنبال دستورالعمل های جدیدی برای رونق دوباره صنعت گردشگری و حضور گردشگران در استان کرمان باشند، اظهار داشت: با توجه به ادامه دار بودن وضعیت شیوع ویروس کرونا  باید صنعت گردشگری و مراکزاقامتی به ویژه اقامتگاه های بوم گردی را مورد توجه قرار دهیم.
موسی غضنفرآبادی با اشاره به اینکه آرامگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی یک ظرفیت جدید برای جذب گردشگران مذهبی است، اظهار کرد: در سالگرد این شهید بزرگ قدر با اجرای برنامه های کامل و جامعی از حضور گردشگران بیشترین استفاده را ببریم.
ضرورت راه اندازی سامانه های اطلاع رسانی چند زبانه در حوزه گردشگری کرمان
نماینده مردم شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای خارجی با استفاده از جاذبه های دست ساز و حتی آثار به جا مانده از جنگ جهانی دوم گردشگران را به سوی خود جذب می کنند، افزود: متاسفانه کشور ایران با توجه به داشته های تاریخی، فرهنگی و طبیعی آن از سهم گردشگری دنیا سهم بسیار اندکی را می برد.
ذبیح الله اعظمی تصریح کرد: استان کرمان دارای هفت اثر جهانی است که در کشور رتبه اولی را به خود اختصاص داده است اما متاسفانه تورهایی که برای این استان برنامه ریزی می شود تنها دو تا سه شهرستان استان کرمان را شامل می شود که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
نماینده مردم شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی به تبلیغات و معرفی بیشتر ظرفیت های گردشگری استان کرمان اشاره کرد و گفت:باید سامانه های اطلاع رسانی به زبان های مختلف دنیا در حوزه گردشگری راه اندازی شود و نقشه ها و مسیرهای گردشگری این استان در این سامانه ها گنجانده شود.
وی با اشاره به اینکه دوران شیوع کرونا بهترین فرصت برای ایجاد زیرساخت های گردشگری و فراهم کردن زمینه برای حضور و اقامت گردشگران در پسا کرونا است، خاطرنشان کرد: امیدواریم سال ۱۴۰۰ سال شکوفا شدن صنعت گردشگری استان کرمان و حضور بیشتر گردشگران دراین استان باشد.
کاروانسرای وکیل کرمان در دهه فجر افتتاح می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان ظرفیت‌های گردشگری بسیار زیادی دارد گفت: ۲۰موزه فعال با وجود بالغ بر هفت هزار شی تاریخی در استان کرمان وجود دارد.
فریدون فعالی با بیان اینکه بسیاری از پروژه‌های استان کرمان در این حوزه با کمک بخش خصوصی در حال اجرا است عنوان کرد: در حال حاضر در بم، میمند و باغ شاهزاده و باغ موزه هرندی پروژه‌های بزرگی در دست اجرا است که به جذب گردشگر به استان کمک می‌کند.
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به اینکه مرمت کاروانسرای وکیل کرمان به پایان رسیده به‌زودی افتتاح می‌شود افزود:این پروژه در دهه فجر قابل افتتاح و بهره‌برداری است.
او با بیان اینکه کرونا باعث شده میزان سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری کاهش پیدا کند عنوان کرد: حدود ۲۶۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی مصوبه تهران برای سرمایه‌گذار داریم که تاکنون فقط حدود ۵۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.
فعالی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ تعداد ۹ موافقت اصولی در بحث گردشگری در استان کرمان صادر شده است گفت: هفت هزار هنرمند صنایع دستی در استان کرمان در ۷۰ رشته فعالیت می‌کنند.
او با بیان اینکه آموزش و توانمندسازی هنرمندان صنایع دستی استان کرمان در دستور کار است، خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز استان کرمان از مقاصد اصلی گردشگری کشور نیست و نیاز است توجه جدی به حوزه گردشگری استان شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =