دورۀ پاییزی آموزش زبان فارسی در ترکمنستان آغاز شد

تهران - ایرنا - دورۀ پاییزی آموزش زبان فارسی همزمان با مراسم اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری ایران در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد پایتخت جمهوری ترکمنستان؛ آغاز شد.

به گزارش ایرنا از رایزنی فرهنگی ایران در عشق آباد، مراسم آغاز دورۀ پاییزی آموزش زبان فارسی، همزمان با مراسم اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری ایران در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برگزار شد.

در این آیین، "عباس ارباب خالص" سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در سخنانی به نقش زبان فارسی در توسعه فرهنگ بشری در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: زبان فارسی اکنون نیز با برخورداری از منابع غنی و اشعار شاعران بزرگ همچون حافظ، سعدی و  فردوسی؛ الهام بخش متفکران بزرگ جهان است.

وی در این خصوص افزود: علاوه بر این ما به عنوان دو کشور همسایه می بایست با زبان یکدیگر آشنا شویم تا بتوانیم ارتباطات خود را در همه زمینه ها و از جمله مسایل فرهنگی گسترش دهیم.

ارباب خالص با تقدیر از رایزنی فرهنگی برای برنامه ریزی خوب و منظم برای آموزش زبان فارسی، ابراز امیدواری کرد با پایان گرفتن شرایط حاضر در دورۀ فراگیری بیماری کرونا، زبان آموزان ترکمنستان بتوانند برای آشنایی با اماکن تاریخی و گردشگری ایران به شهرهای ایران سفر کنند.

رضا خانیان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز در این آیین، به فارسی آموزان جدید برای شروع آموزش زبان فاسی تبریک گفت و افزود: آموزش زبان فارسی یکی از فعالیت های اصلی رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در ترکمنستان است و این فعالیت با توجه به تاکید قربان قلی بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان برای ارتباط فرهنگی میان همسایگان صورت می گیرد.

وی افزود: علاوه براین ما تلاش می کنیم با فعالیت های مختلف و متنوع فرهنگی که با همکاری دولت ترکمنستان انجام می دهیم، زمینه ارتباط فرهنگی بیشتر میان دو کشور همسایه و  دارای میراث تاریخی مشترک را فراهم آوریم.

در این  آیین سه تن از فارغ التحصیلان زبان فارسی رایزنی فرهنگی، تجربیات خود را برای فارسی آموزان جدید بیان کردند و کلیپ های مختلفی نیز دربارۀ جاذبه های گردشگری ایران همزمان با اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری ایران در محل رایزنی فرهنگی به نمایش در آمد.

در پایان مراسم شرکت کنندگان از نمایشگاه بازدید کردند.

همچنین چندی پیش کلاس خوشنویسی خط فارسی با حضور علاقه مندان ترکمنی در محل اتاق ایرانشناسی رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد افتتاح شد.
در این کلاس ۲۰ نفر از نوجوانان و جوانان ترکمنی که زبان فارسی را فراگرفته اند، حضور دارند و خوشنویسی با خودکار را آموزش خواهند دید.

این کلاس روزهای دوشنبه، چهار شنبه و جمعه دایر خواهد بود و پیش بینی می شود که با استقبال فراوان فرا گیران، به تعداد این کلاس ها افزوده شود.
خاطرنشان می شود آموزش زبان فارسی یکی از فعالیت های اصلی رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان به شمار می آید و هم اکنون کلاس های متعدد زبان فارسی در ۵ سطح مقدماتی، متوسطه،پیشرفته، عالی و ترجمه در رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در ترکمنستان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برقرار است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha