۱۳ مهر ۱۳۹۹، ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84063220
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 ارمنستان خواستار استقرار صلح‌بانان روسی در قره‌باغ شد

مسکو- ایرنا -نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان خواستار استقرار صلح‌بانان روسی در منطقه مناقشه قره‌باغ شد.

 به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت که موضوع استقرار صلحبانان روسی در قره باغ در سازمان امنیت و همکاری اروپا مطرح خواهد شد.

پاشینیان درباره استقرار صلحبانان روسی در قره باغ خاطرنشان کرد: این گونه مسائل می تواند در چارچوب گسترده ای در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا مطرح و بررسی شود.

گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از دهه ۹۰ میلادی برای حل و فصل سیاسی مساله قره باغ فعالیت می کند و روسیه، آمریکا و فرانسه سران آن را تشکیل می دهند.  

الهام علی یف رئیس جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که می خواهد هم اکنون مساله قره باغ را حل کند و نیروهای اشغالگر ارمنی باید این منطقه را ترک کنند.  

نخست وزیر ارمنستان روز جمعه درباره مسائل قره باغ و درگیری های سنگین با رئیس جمهوری روسیه گفت وگوی تلفنی کرد.  

 ولادیمیر پوتین در آن گفت‌وگوی تلفنی با پاشینیان بر ضرورت توقف فوری درگیری‌ها در منطقه قره باغ تاکید کرد.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین،  پوتین و پاشینیان به تبادل نظر در خصوص اوضاع منطقه مناقشه ادامه داده و در رابطه با اطلاعات بدست آمده مبنی بر شرکت جنگجویان از منطقه خاورمیانه در مناقشه قره باغ ابراز نگرانی جدی کردند.  

پوتین بار دیگر بر ضرورت توقف فوری جنگ و از سرگیری تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای حل و فصل مناقشه در راستای بیانیه روز گذشته سران گروه مینسک شامل روسای جمهوری روسیه، فرانسه و آمریکا تاکید کرد.

 روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانست.
پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری‌های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت‌های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha