طلایی:  با دولت مقتدر و ملی می توان از مشکلات عبور کرد

تهران-ایرنا- «مرتضی طلایی» فعال سیاسی اصولگرا و عضو شورای شهر تهران در دوره چهارم با اشاره به مطرح شدن ایده رئیس جمهور نظامی گفت: فارغ از نظامی یا غیر نظامی بودن رئیس جمهور بعدی ما نیازمنددولت ملی و مقتدر هستیم تا از مشکلات کنونی عبور کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، صداهایی از جریان اصولگرایی در مورد لزوم نظامی بودن رئیس جمهور به گوش می‌رسد. برخی فعالان و تحلیلگران سیاسی این جریان معتقد هستند که برای عبور از مشکلات فعلی کشور نیازمند رئیس جمهور نظامی هستیم تا با اقتدار و با اراده محکم همه قدرت کشور را برای حل مشکلات منسجم کند. این افراد معتقد هستند که در حال حاضر شاهد پراکندگی قدرت و ضعف نهادهای مختلف هستیم که باعث شده کشور نتواند در موقع مناسب تصمیم گرفته و عمل کند.

موافق این ادبیات نیستم

«مرتضی طلایی» عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با ایرنا در پاسخ به این پرسش که نظر شما در مورد رئیس جمهور نظامی چیست، گفت: من با این ادبیات  موافق نیستم و معتقد هستم که رسانه‌های ما نباید به این ادبیات دامن بزنند. ما رئیس جمهور نظامی و غیر نظامی نداریم  و نباید در این زمینه بحث کنیم بلکه ملاک ما قانون است. قانون ملاک‌ها و خصوصیات فردی که می تواند رئیس جمهور شود را مشخص کرده و آنجا بحث از نظامی یا غیر نظامی بودن نیست. هر فردی که ملاک‌های قانون اساسی را داشته باشد می‌تواند رئیس جمهور شود.

وی با اشاره به ایده برخی تحلیلگران اصولگرا در مورد لزوم حضور فرد نظامی در پست ریاست جمهوری برای ایجاد اقتدار مدیریتی در کشور هم بیان داشت: ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که کارآمد، انقلابی و دارای برنامه برای اداره کشور باشد. ما فردی می‌خواهیم که وقتی رئیس جمهور شد در چمبره قدرت گروه‌های سیاسی قرار نگیرد. فردی باید رئیس جمهور شود که خود را متعلق به مردم بداند و  در نهایت دولت ملی تشکیل دهد و همه ظرفیت‌های کشور را برای حل مشکلات هماهنگ و هم‌راستا کند.

ما نیازمند یک دولت مقتدر و رئیس جمهور مقتدر هستیم. این اقتدار با اجرای قانون، غیرجناحی عمل کردن و پاک دستی به دست می آید. کار و تلاش و همچنین مدیریت جهادی باید سرلوحه چنین دولتی باشد. برای انجام این امور فری بین فرد نظامی و غیر نظامی نیست چرا که این صفات را هم نظامیان و هم غیر نطامیان دارند.

باید بسترهای مشارکت حداکثری در انتخابات آتی را تقویت کرد

طلایی در پاسخ به این پرسش که با توجه به انتخابات مجلس دوره یازدهم نگرانی‌های جدی در مورد مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد با توجه به این نگرانی چه راهکارهایی می‌توان در پیش گرفت که مشارکت مردم افزایش پیدا کند، گفت: این مسئله دغدغه هر ایرانی وطن دوست و دارای هویت ملی و دینی است. باید از الان بررسی کنیم که چه عواملی مانع مشارکت است تا آن ها را رفع کنیم و عوامل تقویت کننده مشارکت را هم بیشتر مورد توجه قرار دهیم. من هم نگران مشارکت در انتخابات سال آینده هستم. آنچه که در انتخابات مجلس رخ داد قابل قبول نبود.ما علاقه‌مند بودیم که مجلسی با مشارکت بالای پنجاه درصد را داشته باشیم. در ریاست جمهوری هم علاقه مند هستیم بالای ۶۰ درصد مردم مشارکت کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: همه باید مردم را به حضور در انتخابات دعوت کنیم. رسانه‌ها در این زمینه نقش مهمی بر عهده دارند. همه رسانه‌های دلسوز کشور باید حول محور افزایش مشارکت تمرکز کرده و محتوا تولید کنند. تا با جریان سازی بتوانند مردم را ترغیب کنند که در انتخابات مشارکت کنند. از رجال سیاسی نمی‌خواهیم مردم را عوت به مشارکت کنند همین که با یکدیگر درگیر نشوند و اختلاف ایجاد نکنند کافی است. چرا که اختلافات مسئولان باعث ناامیدی مردم و عدم مشارکت می‌شود.

وی تاکید کرد: نخبگان، گروه‌های مرجع، دانشگاهیان، هنرمندان و دیگر قشرهای مهم جامعه هم باید نقش خود را در این زمینه ایفاء کنند. اگر نقطه نظراتی در مورد دلیل کاهش مشارکت دارند با دلیل منطقی و پشتوانه کارشناسی بیان کنند و راهکارهای عبور از آن مشکلات را هم مطرح کنند تا بسترهای مشارکت مردم فراهم شود. 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha