عادی انگاری کرونایی در آذربایجان‎‌غربی؛ تقصیر مردم یا کم کاری نظارتی

ارومیه- ایرنا- شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی از دهه سوم شهریور امسال افزایش یافته و این روند با بی توجهی مردم به رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی همچنان تداوم دارد و سبب شده تعداد بستری های روزانه کرونایی سه برابر ماه قبل شود.

به گزارش ایرنا، شیوع بیماری کرونا در همه نقاط جهان همچنان در صدر اخبار رسانه ها قرار دارد و علاوه بر انعکاس رسانه ای، بسیاری از خانواده ها نیز هنوز نگران درگیر شدن با این بیماری کم شناخته هستند.

هرچند در کنار این حساسیت رسانه ای، نگرانی و دغدغه مسوولان و برخی خانواده ها در این زمینه وجود دارد اما دغدغه کرونا برای آنان بسیار کمرنگ شده و با توجه به طولانی شدن زمان شیوع (حدود هفت ماه)، بسیاری از موارد لازم برای پیشگیری از بیماری را رعایت نمی‌کنند.

با تداوم این روند در بسیاری از افراد و رعایت نکردن موارد لازم و دستورالعمل های بهداشتی، بسیاری از کشورهای جهان که تعداد بیماران و مرگ و میرهای ناشی از بیماری کرونا را به کمترین میزان رسانده بودند، دوباره در موج جدید شیوع گرفتار شدند که ایران نیز جزء همین کشورها است.

آذربایجان غربی که تا اواخر شهریور امسال، روند خوبی را در کنترل شیوع بیماری کرونا داشت، به یکباره شاهد آغاز موج جدید شیوع شد و آمارهای بستری شدگان از دورقمی به سه رقمی افزایش یافت که همین امر، نگرانی ها را دوباره به جامعه بازگرداند.

در این بین، تعداد بستری های روزانه طی کمتر از ۲ هفته از ۶۰ نفر به حدود ۱۸۰ نفر افزایش یافت که این افزایش ۲ برابری تعداد بستری، تنگنای بسیار زیادی را در حوزه درمانی و تخت های بیمارستانی آذربایجان غربی به ویژه ارومیه ایجاد کرد.

بی تفاوتی مردم؛ عامل اصلی افزایش مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌غربی

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه بی تفاوتی مردم، کاهش حساسیت و عملکرد نامناسب برخی نهادهای نظارتی عامل اصلی افزایش مبتلایان به کرونا در استان است، گفت: شیوع بیماری کرونا در این استان به اوج خود رسیده و در صورت ادامه روند کنونی و رعایت نکردن شهروندان با کمبود نیروی متخصص انسانی و کادر درمان مواجه خواهیم شد.

محمدمهدی شهریاری اظهار داشت: خوشبختانه وضعیت مبتلایان کادر درمان به ویروس کرونا مناسب است و مشکلی در این راستا تا به این لحظه وجود ندارد ولی در صورت ادامه روند کنونی و افزایش چند برابری مبتلایان به کرونا با کمبود نیرو در بیمارستان‌ها مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی برای بستری بیماران کرونایی در آذربایجان‌غربی اخصاص یافته است، افزود: دولت تدبیر و امید عملکرد قابل قبولی در ایجاد زیرساخت‌های درمانی در منطقه داشته ولی در برخی مواقع آمار مبتلایان به کرونا در یک شهرستان به یکباره افزایش می‌یابد که همین موضوع سبب تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌های ارومیه طی روزهای گذشته تکمیل شد و طی دستورالعملی از بیمارستان‌های خصوصی خواسته شد تا ۲۰ درصد ظرفیت خود را به بستری بیماران کرونایی اختصاص دهند.

وی تغییرات آب هوا را یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان به کرونا دانست و گفت: مسافرت‌های چند هفته گذشته و برخی موارد دیگر از دیگر عوامل افزایش این آمار است.

تعداد بستری های روزانه در آستانه افزایش به ۲۰۰ مورد در آذربایجان‌غربی

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی قرارگاه مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: شدت و سرعت ابتلا به بیماری کرونا و جان‌باختن شهروندان بر اثر این بیماری همچنان در استان افزایش دارد و تعداد بستری‌های روزانه در آستانه افزایش به ۲۰۰ مورد در استان است.

علی‌احمد آقاپور اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل بستری‌های مربوط به بیماری‌های سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به ۸۶۲ نفر رسیده که از این تعداد ۴۸۴ نفر مشکوک و ۳۷۸ نفر مبتلا به کرونا هستند.

وی افزود: تعداد بستری‌شدگان در آی‌سی‌یو نیز ۱۸۱ نفر بوده که از این تعداد، ۴۲ نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل است.

وی با اشاره به افزایش ۹ نفری تعداد فوت شدگان براثر بیماری کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در آذربایجان غربی اضافه کرد: تعداد کل فوت‌شدگان در استان به یک‌هزار و ۸۴ نفر رسیده که روند افزایشی آنان بسیار خطرناک است.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی قرارگاه مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به وضعیت بسیار خطرناک ایجاد شده در ارومیه گفت: سه نفر از ۹ فوتی ۲۴ ساعت گذشته در استان مربوط به ارومیه است.

نگرانی شهروندان ارومیه ای از افزایش کرونا در فصل سرما 

روند کنونی شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی نگران کننده است و شهروندان باید توجه داشته باشند که هنوز فصل سرد سال و فصل شیوع بیماری های سرماخوردگی و آنفلوانزا شروع نشده و با آغاز این روند، علاوه بر درگیری بیشتر با کرونا، وضعیت مراکز درمانی بسیار اسفناک می‌شود و می تواند زمینه ساز فاجعه ای در حوزه بیماری های واگیر باشد.

برخی  از شهروندان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه با وجود رعایت مستمر پروتکل ها نگران ابتلا هستند، از بی توجهی بسیاری از مردم در این خصوص انتقاد کرده و خواهان برخورد با این افراد شدند.

سهیلا غریبی از شهروندان ارومیه ای که در صف خرید نان در این شهر قرار داشت، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در این صف، افرادی که از ماسک استفاده می کنند، بسیار کمتر از افراد رعایت کننده هستند، گفت: این افراد علاوه بر استفاده نکردن از ماسک، پروتکل های بهداشتی را نیز رعایت نمی کنند ولی نه صاحب مغازه و نه نهادهای نظارتی هیچ تذکری نمی دهند.

وی اضافه کرد: با نوشتن یک کاغذ کوچک مبنی بر رعایت استفاده از ماسک در روی شیشه مغازه، نمی شود مردم را مجبور به استفاده از ماسک کرد.

وی بیان کرد: صفهای نانوایی، نمونه ای از کل جامعه است و مردم متاسفانه رعایت نمی کنند که باید در این خصوص، نهادهای نظارتی وارد عمل شوند.

مجید احمدپور دیگر شهروند ارومیه ای که از ماسک استفاده کرده بود و حتی دستکش نیز بر دست داشت، به خبرنگار ایرنا گفت: با تداوم وضعیت کنونی، نباید امیدوار به بهبود وضعیت کرونایی باشیم.

وی اضافه کرد: هیچ یک از افراد، پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و حتی به فکر خود و خانواده خود نیز نیستند.

وی تاکید کرد: نظارت های بهداشتی به حدی پایین آمده که حتی بسیاری از مغازه دارها نیز دیگر رعایت نمی کنند و حتی از ماسک نیز استفاده نمی کنند در حالی که بیشترین خطر در سوپرمارکت ها و مغازه ها وجود دارد.

این در حالی است که طی بررسی میدانی خبرنگار ایرنا در ارومیه؛ کمتر از ۵۰ درصد مردان، حدود ۷۰ درصد بانوان و نزدیک به ۵۵ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند که این امر در رعایت فاصله گذاری اجتماعی کمتر است.

 با توجه به گفته های مسوولان و درد دل های مردم، نظارت جدی تری باید از سوی نهادهای نظارتی مقابله با شیوع بیماری کرونا در استان اندیشیده شود.

مدیران و مسوولان باید هم اکنون به فکر پاییز سرد پیش رو باشند تا بعد از گذشتن وقت لازم با افزایش جهشی مبتلایان و تعداد فوتی ها، نوش دارویی برای مرگ سهراب نباشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha