حدود یک میلیارد دلار کالا از گمرکات آذربایجان‌غربی صادر شد

ارومیه- ایرنا- ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی گفت: در نیمه نخست امسال، ۵۷۱ هزار و ۸۱۷ تن کالا به ارزش ۹۹۸ میلیون دلار از طریق گمرکات استان به خارج از کشور صادر شد.

توحید آذربد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزهای استان اوایل امسال میزان صادرات کاهش داشت، افزود: این میزان صادرات از نظر وزن ۱۸ درصد و از نظر ارزش ریالی ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت، ۱۵۱ هزار و ۸۶۸ تن کالا به ارزش ۲۶۴ میلیون دلار از طریق گمرکات و بازارچه‌های مرزی وارد استان شده که از نظر وزن ۴۷ درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۳۶ درصد کاهش دارد.

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی گفت: محصولات کشاورزی از جمله هندوانه، سیب، کنسانتره و محصولات و صنایع پلاستیکی مهمترین کالاهای صادراتی استان در ۶ ماه نخست سال جاری بود.

آذربد با اشاره به میانگین تردد روزانه از مرزهای این استان، بیان کرد: ۸۵۲ مورد تردد روزانه از مرزهای این استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۹۶ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان دارد؛ از این میزان ۵۵۰ کیلومتر با ترکیه، بیش از ۲۶۰ کیلومتر با عراق و ۱۵۰ کیلومتر با نخجوان است.

این استان ۹ گمرک در مرزهای ترکیه، عراق و جمهوری نخجوان دارد که بیشترین آنها در مرز ترکیه واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha