زمان صدور مجوزهای‌ مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی درقم کوتاه شد

قم - ایرنا - رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم گفت: تسهیل و کاهش زمان بری صدور مجوزها در اولویت برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان است و این برنامه در قم عملیاتی شد.

عباس خرمی روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: بر اساس قانون نظام جامع دامپروری و دستورالعمل ابلاغی، وزارت جهاد کشاورزی عهده دار مسئولیت صدور مجوزهای واحد های تولیدی وخدماتی بخش کشاورزی از جمله واحدهای دام، طیور، آبزیان، گلخانه، پرورش قارچ، کلینیک های گیاه پزشکی و سم فروشی ها، ایستگاه‌های جمع آوری شیر، آزمایشگاه‌های خوراک دام و آب و خاک و تنها مرجع قانونی صدور پروانه اشتغال رشته های کشاورزی است.

وی افزود: به همین منظور در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین تحقق جهش تولید با همکاری هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و سایر دستگاه‌‏های اجرایی ذیربط، از طریق حذف استعلامات غیرضرور و بازنگری در قوانین و ضوابط مربوطه، تسهیل صدور مجوزها، بهبود فضای کسب و کار، روان سازی صدور مجوزها، تسریع جریان سرمایه گذاری و جلب سرمایه های مردمی را دنبال می‌کنیم.

خرمی ادامه داد: در همین راستا استعلاماتی از جمله استعلام از اداره‌های منابع طبیعی و آبخیزداری، امور اراضی، میراث فرهنگی و گردشگری، بانک کشاورزی و همچنین اخذ موافقت نامه تبصره ۴ امور اراضی در مسیر اخذ پروانه گلخانه و قارچ خوراکی حذف شد که با این اقدام‌ها زمان بری صدور مجوزها از ۱۵۰ روز به حدود۲۰ روز کاهش یافته است.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم همچنین به فراهم شدن امکان اجرای الکترونیکی فرآیند اخذ مجوز فعالیت های تولیدی و امکان اعتبار سنجی پروانه و در نتیجه کاهش هزینه‌‏ها اشاره کرد و افزود: باتوجه به تعداد پروانه های صادره در سال‌های اخیر و تعداد دفعات مراجعه متقاضی به مراکز مربوطه (حداقل ۱۰ مرتبه)، این اقدام موجب کاهش قابل توجه مراجعات و در پی آن کاهش هزینه‌‏ها و افزایش رضایت‌‏مندی متقاضیان شده‌است.

خرمی در ادامه با اشاره به اهمیت تسهیل صدور مجوزها به عنوان دروازه ورود سرمایه به بخش تولید، بیان داشت: پرهزینه ترین و زمانبرترین مراحل راه اندازی یک واحد تولیدی کشاورزی مربوط به اخذ مجوز ساخت و دریافت تسهیلات بوده که خارج از بخش کشاورزی انجام می‌شود، لذا پیشنهاد تجمیع و یکپارچه سازی مرجع صدور مجوزها در بخش کشاورزی که می تواند همچون پلی مرحله پروانه تاسیس را به پروانه بهره برداری متصل نماید از طرف این سازمان در حال پیگیری است.

نزدیک به ۱۴ هزار تن در بخش کشاورزی قم فعالیت می‌کنند که در این میان بیش از یک هزار تن خانم هستند.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به ‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی ۴۵ درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده‌است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر ۸۰۵ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی و شیلات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =