مصر خواستار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای شد

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه مصر در سخنانی به مناسبت روز جهانی "محدود کردن سلاح های هسته ای" (در صحن سازمان ملل که به طور ویدئو کنفراس برگزار شد) خواستار خاورمیانه عاری از این نوع سلاح ها شد.

به گزارش ایرنا، شبکه "نیل" مصر امروز (شنبه) به نقل از "سامح شکری" وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد: قاهره شدیدا خواستار ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است. 

وی افزود: ما باید اهداف از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای (در منطقه) را اجرا کنیم، بویژه اینکه شاهد توسعه تسلیحات هسته‌ای هستیم و کشورهایی هستند که هنوز به دنبال افزایش تسلیحات و زرادخانه هسته‌ای خود(در منطقه) هستند. 

وزیر امور خارجه مصر با بیان اینکه "سلاح‌های هسته‌ای زندگی ما در کره زمین را تهدید می‌کنند"، ادامه داد: زمان محدودیت و توقف بی‌قید و شرط تسلیحات هسته‌ای فرا رسیده است. 

شکری افزود: جلوگیری از تولید سلاح‌های هسته‌ای نمی‌تواند به موارد دیگر وابسته باشد. 

وی همچنین با اشاره به اینکه مصر به دنبال آن است که بیانیه‌ای را برای پایبندی خاورمیانه به عنوان منطقه عاری از سلاح هسته‌ای تصویب کند، گفت: ما منتظر حمایت جامعه بین المللی برای این اقدامات مهم و تعیین کننده هستیم. 

پیش از این نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با اشاره به حمایت کامل ایران از ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، رژیم صهیونیستی را مهم‌ترین مانع تحقق این هدف دانست و از جامعه بین‌المللی خواست فشار مداومی را بر این رژیم جهت پیوستن به معاهده عدم اشاعه تحمیل کند. 

کاظم غریب آبادی سال گذشته در شصت و سومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در موضوع قابلیت‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل و منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای گفت: ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، خواسته طولانی مدت بسیاری از کشورهای منطقه بوده و از سال ۱۹۸۰ تاکنون قطعنامه‌های زیادی در این خصوص و بدون رای گیری تصویب شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =