ارائه روزانه بیش از ۷ هزار مشاوره حقوقی رایگان در مجتمع‌های قضایی

تهران - ایرنا - رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: اکنون ۲۱۸۸ وکیل دادگستری در ۳۷ دفتر راهنمایی و مشاوره در مجتمع‌های قضایی فعالیت دارند و این وکلا روزانه حدود هفت هزار خدمات مشاوره و راهنمایی حقوقی رایگان به مردم ارائه می‌دهند.

جلیل مالکی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا با تاکید بر خط مشی هیئت مدیره جدید کانون وکلای دادگستری مرکز مبنی بر افزایش اعتماد عمومی مردم به نهاد وکالت افزود: اولین اقداماتی که در حوزه افزایش اعتماد عمومی مردم انجام شد، تقویت اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری بود که با توجه به نقش مهمی که اداره معاضدت در کمک به مردم برای حل مشکلات حقوقی و حل پاره ای از دعاوی اشخاص نیازمند دارد، مقرر شد که حوزه‌های فعالیت اداره معاضدت گسترش یابد.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شده، افرادی که نیازمند وکیل معاضدتی هستند، خدمات حقوقی راگان دریافت کنند. اکنون نیز به طور مستمر و روزانه این اقدامات توسط همکاران مجرب ما انجام می‌شود.

مالکی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های مشترک با نهادها و سازمان‌های مختلف با هدف خدمت‌رسانی به مردم، افزود: برای ارائه خدمات معاضدتی به مردم، با سازمان‌هایی که ارتباط مستقیم با افراد کم درآمد دارند، تفاهم‌نامه‌های همکاری منعقد شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اضافه کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، نیروی انتظامی، کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی از جمله سازمان‌ها و نهادهایی هستند که به موجب تفاهم‌نامه‌ها، خدمات گسترده معاضدت و مشاوره حقوقی به مددجویان زیرمجموعه آنها ارائه می‌شود و این خدمت‌رسانی رو به گسترش است.

مالکی گفت: در دادگاه‌های اطفال نیز همکاران زیادی به عنوان وکیل معاضدتی یا ارائه خدمات مشاوره‌ای مستقر هستند و روزانه خدمات رایگان ارائه می دهند.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اظهارداشت: اخیرا با معاونت امور بین الملل و حقوق بشر وزارت  دادگستری نیز تفاهم‌نامه‌ای در راستای انجام خدمات حقوقی و معاضدتی منعقد شده است.

وی اظهار داشت: اقدام دیگری که مد نظر کانون وکلای دادگستری در دوره جدید است، ایجاد کلینیک حقوقی در اداره معاضدت است  که به نحو تخصصی به ارائه خدمات حقوقی پرداخته شود.

دادسرای انتظامی کانون وکلا خط مقدم جبهه سلامت نهاد وکالت است
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به تقویت دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا در راستای افزایش اعتماد عمومی افزود: اعتقاد داریم دادسرای انتظامی کانون وکلا خط مقدم جبهه سلامت نهاد وکالت است.

وی ادامه داد:  دادسرای انتظامی وکلا در راستای وظیفه ذاتی خود بدون اغماض به تخلفاتی که توسط معدودی از وکلا در جامعه وکالت رخ می دهد، رسیدگی خواهد کرد و در این زمینه با رعایت اصل نفوذناپذیری و دقت و قاطعیت در رسیدگی سلامت نهاد وکالت را تضمین  و در نتیجه از یک سو باعث تقویت سلامت نهاد وکالت و از سویی دیگر موجب ارتقای اعتماد عمومی مردم به نهاد وکالت می‌شود.

مالکی اظهار داشت: سال گذشته حدود یکهزار پرونده در شعبات دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز ثبت شده که از میان ۵۸۷ پرونده مختومه شده، برای ۲۳۶ وکیل توبیخ به صورت درج کتبی در روزنامه رسمی حکم صادر شده است، همچنین۱۲ وکیل محرومیت دائم و ابطال پروانه و ۲۸ وکیل تنزل درجه دریافت کردند و برای ۱۱۳ وکیل حکم برائت صادر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جامعه