برخورداری افزون بر ۹۹ درصدی مردم آذربایجان غربی از نعمت برق

ارومیه- ایرنا- تولید برق و استفاده از آن در راستای پیشرفت بخش‌های مختلف جامعه امروز، از جمله مهمترین زیرساخت های پیشرفت به شمار می‌رود که مسوولان دولت تدبیر و امید با توسعه زیرساخت ها در آذربایجان غربی سبب شدند بیش از ۹۹.۸ درصد از مردم این استان از نعمت برق بهره مند شوند.

به گزارش ایرنا، توسعه خدمات زیرساختی از جمله مهمترین وظایف دولت ها در کشورهای مختلف دنیاست و هم برای ایجاد زمینه برای جذب سرمایه و نیز برای توسعه رفاه و ایجاد آسایش اجتماعی، این خدمات زیرساختی همواره در دستور کار دولت های مختلف قرار داشته و دارد.

اهمیت توسعه خدمات زیرساختی به حدی است که برخی از کشورهای پیشرفت دنیا برای اجرای طرح های مربوط به این بخش  از آن استفاده می‌کنند.

در جمهوری اسلامی ایران نیز بخش اعظمی از توسعه خدمات زیرساختی طی ۴۲ سال گذشته در راستای اهتمام مسوولان در نظام مقدس جمهوری اسلامی اجرایی شده و توسعه خدمات آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی، خدمات مخابراتی و اینترنتی، ساخت بزرگراه، راه و جاده های مختلف در دستور کار بوده است؛ البته در این حوزه ها دولت تدبیر و امید، از همه دولت های پیشین پیشتاز بوده است.

یکی از بخش هایی که بیشترین پیشرفت ها را طی ۴۲ سال قبل به ویژه در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید در هفت سال گذشته داشته، حوزه تولید و توزیع برق بوده است.

در آذربایجان غربی نیز نظیر دیگر استان‌های کشور، حوزه برق از جمله پیشرفته ترین بخش های زیرساختی بوده و علاوه بر برخورداری ۱۰۰ درصدی شهری، برخورداری بیش از ۹۹ درصدی روستایی نیز در این بخش وجود دارد و تنها چند روستای زیر ۱۰ خانوار از آن برخوردار نیستند که آنها نیز به زودی برخوردار خواهند شد.

همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار در آذربایجان‌غربی برق‌دار شده اند

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی در این خصوص با اشاره به اینکه تاکنون همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار در استان از نعمت برق بهره مند شده اند، گفت: ۱۱ روستای زیر ۱۰ خانوار این استان نیز تا پایان سال‌جاری از این نعمت برخوردار خواهند شد که در آن صورت، میزان برخورداری به حدود ۱۰۰ درصد می‌رسد.

اکبر حسن‌بگلو افزود: هم اینک یک میلیون و ۲۷۷ هزار و ۲۱۱ مشترک برق در آذربایجان غربی وجود دارد که توسط ۲۰ مدیریت توزیع برق فعال و هدایت می‌شوند.

وی بیان کرد: ۸۰.۶ درصد مشترکان و ۳۸.۹ درصد مصرف استان مربوط به انشعاب‌های خانگی، ۲.۷ درصد مشترکان با هشت درصد مصرف مربوط به انشعاب عمومی، ۱.۷ درصد مشترکان با ۲۳ درصد در ساعات عادی و ۳۳ درصد در ساعات اوج مربوط به بخش کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی ادامه داد: مشترکان صنعتی، تجاری و روشنایی معابر هرکدام به ترتیب ۱۸.۲ درصد، ۸.۷ درصد و ۶ درصد مصرف برق در استان را به خود اختصاص می‌دهند.

در راستای توسعه تولید برق و البته توزیع و صادرات برق از کشورمان، هفته گذشته آذربایجان غربی میزبان رضا اردکانیان وزیر نیرو بود تا طرح های توزیعی نیروی برق را در این استان به بهره برداری برساند.

توسعه ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق در واحد اول بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان نیز در این باره با اشاره به افتتاح واحد شماره یک بخش بخار سیکل ترکیبی ارومیه گفت: این بخش با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، ظرفیت تولید برق در شهرستان ارومیه افزایش یافته، به پایداری شبکه در منطقه کمک شده و مصرف سوخت فسیلی نیز کاهش پیدا می‌کند.

روشن میلانی ادامه داد: خط تغذیه خان تختی نیز در شهرستان سلماس در سفر وزیر نیرو با طول خط ۲.۵ کیلومتر ۲ مداره و اعتبار ۲۰ میلیارد ریال با هدف تامین برق این شهر افتتاح شد.

وی بیان کرد: خط ۲۳۰ کیلوولت در پست نیروگاه ارومیه نیز به منظور برق‌داری و بهره‌برداری از خط انتقال ما بین نیروگاه ارومیه و نیروگاه سهند با ۹۵ میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد.

وی اظهار داشت: در این سفر همچنین فاز اول توسعه بخش ۴۰۰ کیلوولت پست نیروگاه ارومیه شامل برق‌داری ۴۰۰ کیلوولت به ظرفیت ۳۱۵ مگاولت آمپر با یک‌هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه در جهت تقویت شبکه انتقال و همچنین انتقال بخش توسعه این نیروگاه به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان گفت: نیروگاه مقیاس کوچک حدود هفت مگاواتی شهرستان ارومیه نیز با ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور تامین برق شهرک صنعتی فاز ۳ ارومیه افتتاح شد. اردکانیان:

سرمایه گذاری ۶٠٠ هزار میلیارد ریالی برای طرح‌های پویش الف ب ایران

وزیر نیرو در آیین افتتاح طرح فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه که سه شنبه هفته گذشته به صورت متمرکز در نیروگاه این شهر ترتیب یافت، اخبار خوشی در خصوص طرح های افتتاحی زیرمجموعه این وزارتخانه داشت و گفت: طی یک‌سال گذشته در قالب طرح‌های پویش الف- ب- ایران، ۶٠٠ هزار میلیارد ریال در کل کشور هزینه شده است.

رضا اردکانیان بیان کرد: در این مدت، ٣۶٠ طرح در قالب سرمایه‌گذاری دولت و بخش خصوصی به افتتاح رسیده است.

وی ادامه داد: طی سال جاری ۲۵٠ پروژه برای افتتاح در قالب این پویش در نظر گرفته شده و تاکنون ١٢١ طرح به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو اظهار داشت: طی سال جاری تاکنون ۲۷۷ هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح های افتتاحی، هزینه شده است.

اردکانیان تاکید کرد: در آذربایجان‌غربی نیز ١٩۵ طرح با سرمایه ۱۱۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال با پیشرفت ۴۵ درصدی در دست اجراست که امیدواریم تا پایان دولت تعداد قابل توجهی از این طرح‌ها به ثمر برسد.

اردکانیان یکی از طرح های مهم وزارت نیرو را بهره مندی مشترکان کم مصرف از خدمات مختلف بخش های زیرمجموعه برشمرد و گفت: این مشترکان به خاطر رعایت میزان مصرف مجاز، قبض بدون مبلغ، دریافت می‌کنند.

برخورداری ۹۹.۹۸ درصدی جمعیت آذربایجان غربی از نعمت برق

استاندار آذربایجان‌غربی نیز گفت: طرح‌های بسیار فاخری در قالب پویش الف- ب- ایران در کشور و در این استان افتتاح شده است.

محمدمهدی شهریاری بیان کرد: در آذربایجان‌غربی نیز دهها طرح وارد مرحله بهره‌برداری شده و در زمینه برق به برخورداری ٩٩.٩٨ درصدی رسیده ایم.

وی ادامه داد: افتتاح واحدهای نیروگاهی می‌تواند نقش مهمی را در توسعه استان داشته باشد.

 این طرح ها تنها بخشی از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال طرح های افتتاحی دولت تدبیر و امید در آذربایجان غربی طی هفت سال گذشته است که گام های بلند این دولت را برای آبادانی بیشتر این خطه از کشور نشان می دهد.

امری که تا مردادماه سال آینده نیز ادامه خواهد داشت تا اقدامات دولت در توسعه آذربایجان غربی شکوفاتر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha