نماینده مجلس: نوسان نرخ ارز مهمترین مشکل بازار است

سنندج - ایرنا - نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین مشکل بازار بی ثباتی قیمت کالاهاست که این امر بخاطر نوسان قیمت ارز ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، بهزاد رحیمی عصر پنجشنبه در جریان بازدید تیم تخصصی مجمع تشخیص مصلحت نظام از بازار تجاری شهر بانه اظهار داشت: بسیاری از بازاریان هنگام فروش کالاهای خود ضرر می‌کنند چرا که قیمت ارز ثابت نیست و در نتیجه قیمت کالا نیز افزایش دارد لذا فروشنده برای تامین همان کالای فروخته شده باید بهای بیشتری از قیمت فروش، پرداخت کند.

وی افزود: افزایش قیمت کالاها باعث کاهش قدرت خرید فروشنده و در نهایت مصرف کننده می‌شود که این مشکل با ثبات قیمت ارز حل خواهد شد البته علیرغم اینکه نباید وابسته به نرخ ارز باشیم اما نوسان قیمت آن بر همه بازار تاثیر می‌گذارد.

رحیمی اضافه کرد: در صورتی که قیمت ارز ثابت نشود این مشکل همچنان ادامه خواهد داشت در حالیکه برای رونق تولید داخلی نیاز به واردات برخی مواد اولیه ضروری ساخت کالا و دیگر خدمات داریم که باید در این خصوص تدابیر لازم از سوی متولیان امور اتخاذ شود.

وی با اشاره به تاثیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان و نقش آن بر اقتصاد داخلی یادآور شد: این تحریم‌ها باعث شده تجار برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود با مشکل عمده مواجه باشند.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نگرانی‌های بازار دسترسی به کالاست البته در بانه بحث بسته شدن مرز نیز در رکود بازار تاثیر گذشته چون واردات کالا به صفر رسیده و هزینه واردات از مبادی دیگر نیز بسیار زیاد است بنابراین فعالان اقتصادی در این منطقه در این شرایط توان رقابت با دیگر بازارها را ندارند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۱۶ هزار واحد صنفی در بانه و اینکه تعداد زیادی از این واحدها بخاطر عدم توانایی رقابت غیرفعال شدند،  یکی دیگر از مشکلات بازار را شیوع ویروس کرونا دانست و تاکید کرد: شیوع این ویروس در کشور بر بخش گردشگری و اقتصادی تاثیر گذشته که بیشترین آسیب متوجه صنعت گردشگری بوده است.

برخی اعضای دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در قالب یک هیات به همراه معاون اقتصادی استاندار و جمعی از مسوولان اجرایی بخش صنعت استان کردستان روز پنجشنبه با سفر به شهرستان بانه از ظرفیت‌های در نظر گرفته شده برای ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان، بازارچه سیرانبند، منطقه ویژه اقتصادی بانه، بازار تجاری و شهرک صنعتی این شهرستان بازدید کردند.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =