۱۰ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84061609
۰ نفر

برچسب‌ها

اتحادیه اروپا خواستار روابط سازنده با ترکیه شد

تهران-ایرنا- اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا همزمان با اختلافات ترکیه با یونان و قبرس در شرق مدیترانه و برگزاری اجلاس سران اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا خواستار تنش زدایی و برقراری روابط سازنده با ترکیه است.

به گزارش ایرنا خبرگزاری رویترز امروز پنجشنبه به نقل از این مقام اروپایی اعلام کرد: رهبران اتحادیه اروپا همبستگی کامل خود را با یونان و قبرس در رویارویی با ترکیه ابراز کرده اند اما این اتحادیه خواستار تنش زدایی و برقراری روابط سازنده با آنکارا است.

وی در گفت وگو با خبرنگاران حین ورود به اجلاس سران اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا در مقابل ترکیه دو گزینه دارد؛

 تنش ها را افزایش دهد که خواسته ما نیست یا تنش زدایی کند و ما به دنبال روابط سازنده هستیم. این چیزی است که ما می خواهیم.

روزنامه حریت ترکیه گزارش داد: رهبران اتحادیه قرار است امروز پنجشنبه یکم اکتبر (۱۰ مهر) درباره تنش ها در شرق مدیترانه و روابط با ترکیه دیدار کنند.  رئیس شورای اروپا در نامه ای به سران اتحادیه اروپا از آنها خواست اهداف این نشست را ترسیم کنند.

وی گفت محور اصلی این نشست را روابط با ترکیه در چارچوب تنش جدید در شرق مدیترانه، روابط اتحادیه اروپا و چین، مسمومیت الکسی ناوالنی چهره مخالف دولت روسیه، اوضاع در بلاروس و تنش زدایی در اختلافات اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ تشکیل می دهد.

آنها همچنین درباره همه گیری کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد اروپا گفتگو می کنند.

تنش‌ها میان آتن و آنکارا در پی اقدام ترکیه در شروع برنامه اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه به اوج خود رسیده است. یونان این برنامه را غیرقانونی دانسته است.

پیشتر وزیر خارجه آلمان هم به ترکیه هشدار داد که از اقدامات تحریک آمیز خود در منطقه دست بردارد.

هایکو ماس اضافه کرد که ترکیه در صورتیکه می خواهد روابط کشورش با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت باشد، باید از عملیات حفاری در منابع طبیعی در آبهای مدیترانه شرقی دست بردارد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز هشدار داده بود که اگر اتحادیه اروپا به تحرکات شرق دریای مدیترانه پاسخ ندهد، اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. 

وی امروز در نشست خبری مشترک با همتای قبرسی خود گفت؛ این بخش از دریای مدیترانه برای دو کشور ما به لحاظ امنیتی و انرژی حائز اهمیت است. از این روی اگر امنیت‌مان در دریای مدیترانه را در دست بازیگران دیگر رها کنیمِ اشتباه مهلکی را مرتکب شده‌ایم.

مکرون افزود: این تحرکات به نفع اروپا نیست و فرانسه اجازه چنین اقدامات را نمی‌دهد.

این در حالیست که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می گوید: فعالیت کشتی‌های لرزه‌نگاری و حفاری کشورمان (در مدیترانه شرقی) به مجوز دیگران نیازی ندارد. تاکنون در چارچوب قوانین بین‌المللی دریایی و حقوق خود در دریای مدیترانه عمل کرده و ادامه خواهیم داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =