واشنگتن، مسکو و پاریس خواستار پایان فوری درگیری های قره باغ شدند

تهران - ایرنا - ایالات متحده، روسیه و فرانسه خواستار پایان فوری درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مساله قره باغ شدند.

به گزارش روز پنجشنبه اسکای نیوز عربی، این سه کشور، دو طرف درگیر در مناقشه قره باغ را به مذاکرات بدون پیش شرط فراخواندند.

روسای جمهوری روسیه، آمریکا و فرانسه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک این مساله را خواستار شدند.

«ولادیمیر پوتین»، «دونالد ترامپ» و «امانوئل مکرون»  در این بیانیه تاکید کردند که به عنوان روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، قاطعانه تشدید خشونت‌ها در قره باغ را محکوم می‌کنند.

پیش از این، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در گفت و گویی تلفنی در خصوص مناقشه مسلحانه طرف های درگیر در قره باغ تبادل نظر کرده و دو طرف بر حل و فصل این مناقشه از راه های سیاسی-دیپلماتیک تاکید کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: گفت و گوی تلفنی پوتین و مکرون به ابتکار طرف فرانسوی صورت گرفت و در آن دو طرف درخصوص تشدید اوضاع در منطقه  قره باغ تبادل نظر کردند.

روسای جمهوری روسیه و فرانسه از ادامه اقدامات نظامی گسترده در قره باغ ابراز نگرانی کرده و از طرف های درگیر مناقشه خواستند تا آتش بس فوری و کامل برقرار کرده و برای رفع تنش ها در این منطقه تلاش کنند.

دو طرف تاکید کردند که حل و فصل مناقشه قره باغ صرفا از راههای سیاسی-دیپلماتیک ممکن است.

پوتین و مکرون در این گفتگو رجوع به ساختار گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را بهترین راه حل مناقشه قره باغ دانستند.

دو طرف خواستار صدور بیانیه ای ازسوی سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا شامل روسیه، فرانسه و آمریکا برای توقف اقدامات خصمانه در قره باغ و ازسرگیری فوری روند مذاکرات شدند.

بامداد یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانست.
پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =