دانمارک به خط لوله نورد استریم ۲ چراغ سبز نشان داد

تهران-ایرنا- وزارت انرژی دانمارک اعلام کرد: مجوز بهره‌برداری از عملیات ساخت لوله در پروژه بزرگ انتقال گاز روسیه به آلمان موسوم به نورد استریم ۲ را صادرکرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت انرژی دانمارک امروز پنجشنبه افزود که مجوز بهره برداری از خط لوله نورد استریم ۲ در فلات قاره دانمارک به گروه «نورد استریم ۲ ای جی» داده شده است.

اسپوتنیک در گزارشی در این زمینه افزود: در سال ۲۰۱۹میلادی مجوز ساخت خط لوله این پروژه داده شده بود و بیشتر بخش های این پروژه تکمیل شده است.

مجوز جدید وزارت انرژی دانمارک مشروط به عملیات امن و بی خطر خط لوله ای است که برای انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا از طریق دریای بالتیک ساخته می شود.

تاکنون چندین سیاستمدار آلمانی و اتحادیه اروپا خواستار توقف یا پایان دادن به این پروژه به بهانه مسمومیت ادعایی الکسی ناوالنی چهره مخالف دولت روسیه شده اند.

اوایل سپتامبر (شهریور) مایک پمپئو در گفت و گو با روزنامه آلمانی بیلد گفت کشورش ائتلافی را برای به تعویق انداختن این پروژه تشکیل داده است. وی گفت علاقه مند است آلمان از موضوع آمریکا در قبال پروژه خط لوله روسیه پیروی کند که این درخواست به دلیل نقش دولت روسیه در مسمومیت این چهره مخالف و تبعات امنیتی وابستگی گازی به روسیه است.

اما آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اشاره کرده که موضوع پروژه نورد استریم را از مسمومیت ناوالنی باید جدا دانسته و به طور مجزا به بررسی آن پرداخت.

نورد استریم ۲ پروژه‌ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او. ام. وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است.

این خط لوله دوقلوی ۱۲۰۰ کیلومتری قرار است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به آلمان منتقل کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =