۱۰ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۵
کد خبرنگار: 1007
کد خبر: 84061516
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چهار هزار و ۸۰۰ تن برنج در پارس‌آباد تولید می‌شود

اردبیل - ایرنا - فرماندار پارس‌آباد مغان از تولید چهار هزار و ۸۰۰ تن برنج در این شهرستان در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا ، ابراهیم امامی روز پنجشنبه در بازدید از  مجموعه برنج‌کوبی و تولید بذر صولت گفت: امسال یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی منطقه مغان در سواحل رود ارس در شهرستان پارس‌آباد و اصلاندوز به کشت محصول برنج اختصاص یافته و پیش‌بینی می‌شود که چهار هزار و ۸۰۰ تن شلتوک و ۲ هزار و ۴۰۰ تن برنج خالص و سفید از این اراضی برداشت شود.

وی با بیان اینکه عطر و طعم برنج تولیدی مغان زبانزد خاص و عام است، افزود: کیفیت تمامی محصولات کشاورزی تولید شده در منطقه بسیار عالی و کم‌نظیر است.

وی اظهارداشت: کشاورزان و متولیان باید با بسته‌بندی مناسب تلاش کنند محصولات کشاورزی تولیدی منطقه را برندسازی کنند چرا که مغان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در کشور بوده و شناخته شده است.

وی با اشاره به استقرار مدرن‌ترین و بروزترین تکنولوژی شالی‌کوبی برنج در مجموعه برنج‌کوبی و تولید بذر صولت بیان کرد: با بهره‌برداری از این مجموعه ضایعات برنج در پارس‌آباد کاهش یافته و درآمد و منافع کشاورزان افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، برنج در پارس‌آباد در ۲ نوبت اول و دوم و بیشتر در اراضی ساحلی رودخانه مرزی ارس موسوم به شامات کشت شده و آب مورد نیاز شالیزارهای برنج شهرستان نیز به شکل مستقیم از رود ارس و یا از پایاب مزارع در حال آبیاری منطقه تامین می‌شود.

در پارس آباد برنج هاشمی و طارم کشت می شود و برنج منطقه مغان جزو پاک‌ترین، سالم‌ترین و با کیفیت‌ترین برنج‌های کشور به شمار رفته و مشتریان زیادی دارد.

برداشت برنج در پارس آباد هر سال از اواسط شهریورماه شروع و تا اواسط مهرماه ادامه می یابد.

بخش زیادی از برنج برداشت شده در شهرستان پارس‌آباد به مصرف خود مردم این منطقه می‌رسد و بخش دیگری از این محصول نیز در استان‌های همجوار به فروش می‌رسد.

شهرستان مرزی پارس‌آباد با کشت و تولید بیش از ۳۰ نوع محصول زراعی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود.

شهرستان ۱۷۷ هزار نفری پارس آباد مغان در ۲۲۰ کیلومتری شمال اردبیل و در جوار مرزهای جمهوری آذربایجان واقع شده است.

در این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی و دامی استان اردبیل و کشور، سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول زراعی، باغی و دامی تولید می‌شود.

۴۷ درصد جمعیت عشایری استان اردبیل نیز در محدوده شهرستان پارس آباد زندگی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha