موج سوم کرونا هنوز خراسان شمالی را نگرفته است

بجنورد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی گفت: با وجود نگرانی‌هایی که از مسافرت‌ها و تجمعات ماه قبل وجود داشت، هنوز موج سوم همه‌گیری کرونا در این استان آغاز نشده است.

به گزارش ایرنا دکتر افشین دلشاد روز پنجشنبه در ستاد استانی مدیریت کرونا اظهار داشت: رفتار ویروس کرونا شناخته شده نیست و در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، بنابر این سووالات بی‌شماری از جمله علت شکل نگرفتن موج سوم این بیماری در استان های شمالی و از جمله خراسان شمالی بدون پاسخ است.

وی در مورد موارد ابتلای به این بیماری در بین مردم گفت: بالاترین میزان مثبت نمونه های اخذ شده در استان، در گروه کارمندان شهرداری، کارمندان بهداشت و درمان و رانندگان حمل و نقل برون و درون شهری ثبت شده است.

دلشاد با بیان اینکه تماس های شغلی نزدیک بدون رعایت فاصله گذاری، عاملی خطرناک در ابتلای به این بیماری است، افزود: در شهرستان های شیروان و بجنورد میانگین ابتلای به این بیماری بیشتر است اما در مجموع رتبه مرگ و میر و ابتلا در استان ما نسبت به قبل پایین آمده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در هر مکانی که تماس، رفت و آمد و تجمع جمعیتی بیشتر بوده و مدیران شهرستان ها نتوانسته اند اجتماعات را مهار کنند، شمار جان باختگان نیز بیشتر بوده است.

دکتر دلشاد افزود: میزان بیماری زایی ویروس با توجه به داده ها و اطلاعات افزایش نیافته است اما هم اینک کووید ۱۹ تمام گروههای سنی را درگیر و به یک نسبت بستری می کند و خوشبختانه جمعیت جوان و فعال و سالم کمتر با مرگ و میر مواجهند.

وی اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن در فصل پاییز، امکان اپیدمی بیماری در شهرستان هایی که در موج اول و دوم میزان ابتلای کمتری داشتند، بیشتر می شود و به همین دلیل در نقاط روستایی بکر و مناطقی مانند راز و جرگلان، مردم باید بیشتر از قبل پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

۷۵ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند

 مسوول کمیته بازرسی ستاد کرونای استانداری خراسان شمالی هم در این نشست اظهار داشت: ۷۵ درصد مردم شهری استان از ماسک استفاده می کنند که این میزان در روستاها به ۲۵ درصد هم نمی رسد و البته در مرکز استان تا ۸۵ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند.

علی ذوالفقاری افزود: پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در دفاتر پیشخوان، تاکسی ها و وسایل حمل و نقل عمومی، صفوف نانوایی، داروخانه ها، میادین میوه و دام و کارگران فصلی چندان رعایت نمی شود.

وی ادامه داد: تنها ۵۰ درصد فروشندگان میوه و تره بار در سطح استان از ماسک استفاده می‌کنند و با توجه به ارزیابی‌های به عمل آمده در روزهای پنجشنبه و جمعه برخی رستوران‌های بجنورد شلوغ هستند و درمانگاه بیمارستان تامین اجتماعی بجنورد هم همیشه با ازدحام جمعیت مراجع مواجه است.

ذوالفقاری تصریح کرد: در بررسی‌های به عمل آمده از جایگاه های سوخت در سراسر استان، عوامل اجرایی برخی از جایگاه‌های سوخت شهرستان شیروان از ماسک و دستکش استفاده نمی‌کنند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

استان خراسان شمالی که از ابتدای مردادماه وارد شرایط قرمز کرونایی شده، هنوز نتوانسته از این وضعیت رهایی یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =