۱۰ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۰
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84061252
۰ نفر

برچسب‌ها

مالی به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی

تهران - ایرنا - رادیو بین‌المللی فرانسه اعلام کرد: " مختار اوآن" که یکشنبه گذشته ۲۷ سپتامبر / ۶ مهر به عنوان نخست وزیر جدید مالی منصوب شد دو هدف فوری را دنبال می‌کند که اولی تشکیل دولت وحدت ملی و دومی لغو تحریم‌های تصویب شده از سوی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا است.

«باه انداو» رییس جمهوری موقت مالی یکشنبه گذشته با صدور حکمی «مختار اوآن» را به عنوان نخست وزیر موقت این کشور منصوب کرد.

کودتاچیان جمعه گذشته "انداو" را که پیشتر وزیر دفاع مالی بود به عنوان رییس جمهوری موقت منصوب کردند؛ این افراد که خود را «کمیته ملی رهایی‌بخش خلق» معرفی می‌کنند، در ماه اوت «ابراهیم بوباکار کیتا» رییس جمهوری مالی، نخست وزیر و دیگر مقام‌های دولتی را برکنار و بازداشت کردند.
رادیو بین‌المللی فرانسه روز پنجشنبه با اشاره به تماس‌های مکرر میان «آکرا» و «با ماکو» همچنین «آبیجان» و باماکو گزارش کرد: در اینجا می‌توان دریافت که «نانا اکوفو ادو » رئیس جمهوری غنا و همتای ساحل عاجی او «آلاسان درامان واتارا  از جمله رهبران جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا بیشترین مشارکت را در دستیابی به راه‌حلی سریع دارند.   

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه ،  همه از جمله نخست وزیر مالی در تلاش برای برداشته شدن تحریم‌ها هستند. تحقیقات اخلاقی از وزرا در جریان است و برای نخستین بار از زمان تشکیل دولت، با مقامات کمیته ملی رهایی‌بخش خلق جنبشی که به سقوط رئیس جمهوری «ابراهیم بوباکار کیتا»  کمک کرد، تماس‌هایی گرفته شده است.

 کودتای ۲۰۱۲ در مالی باعث شد تا شبه‌نظامیان افراطی در شمال این کشور گسترش پیدا کنند. این بار نیز بیم آن می‌رفت که خلاء قدرت در این کشور زمینه بیشتری برای گسترش فعالیت‌های افراطی ایجاد کند.

پس از کودتای ۱۸ اوت در مالی، «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرد. این بلوک اقتصادی برای تحت فشار قرار دادن نظامیان کودتاچی مرزهای خود را به روی مالی بست.

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا تعیین نخست وزیر موقت غیرنظامی را یکی از شروط اصلی برای لغو این تحریم‌ها تعیین کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =