مدیر شرکت دانش‌بنیان: آماده عرضه واکسن پاپیلوم انسانی به بازار هستیم

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت نویان پژوهان زیست‌دارو گفت: آماده تولید و عرضه واکسن «HPV» یا پاپیلوم انسانی هستیم که از سرطان رحم ناشی از ویروس پاپیلومای زنان جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایرنا «امیرحسین عبدالغفاری» روز پنجشنبه در آیین افتتاح خط تولید این شرکت که با حضور رییس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: واکسن محصول استراتژیکی است و این شرکت بخش خصوصی، تجربه واکسن‌های نوترکیب که محدود بوده را به عنوان تکنولوژی پیشرفته ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه بهترین راه‌حل کاهش هزینه درمان واکسن است،‌ اظهار داشت:‌ شرکت نویان پژوهان زیست دارو تولیدکننده این واکسن است و توسعه تکنولوژی آزمایشگاهی آن توسط دانشجویان دانشگاه تهران انجام شده است.

عبدالغفاری با بیان اینکه تکمیل دانش فنی و صنعتی‌سازی به کمک شتاب‌دهنده‌ها انجام شد، عنوان کرد: از نظر کیفی محصول تولید شده با نمونه خارجی مقایسه شد و نتایج آن مناسب است.

وی تاکید کرد: تولید این واکسن در داخل موجب کاهش خروج ارز و عدم وابستگی می‌شود و می‌تواند پلت‌فرم واکسن‌های جدید باشد تا بسیاری از واکسن‌های پیشرفته با استفاده از این تکنولوژی تولید شود.

تولیدکننده واکسن پاپیلوم انسانی تاکید کرد: توسعه تکنولوژی بدون حمایت معاونت علمی ریاست‌جمهوری و وزارت بهداشت امکانپذیر نیست و حمایت‌های این نهادها موجب شد تا تلاش‌های جوانان نخبه به تولید یکی از مهمترین واکسن‌های دنیا منجر شود.

وی در پاسخ به پرسش رئیس‌جمهوری در خصوص اینکه این واکسن تا چند سال پاسخگوی نیاز است، اظهار داشت: این واکسن معمولا تا پایان عمر را پوشش می‌دهد و نیاز به تجویز مجدد نخواهد داشت.

وی یادآور شد:‌ از یکسال گذشته مطالعه این واکسن شروع شد و پس از تزریق‌های مختلف، مطمئن شدیم که می‌تواند محافظت را داشته باشد و در حال حاضر آمادگی عرضه واکسن به بازار را داریم.

به گزارش ایرنا رئیس‌جمهوری در آیین افتتاح خط تولید این واکسن از استاندار تهران خواست تا به واسطه تحصیلات مرتبطی که دارد در کنار وزارت بهداشت برای تولید این واکسن به شرکت تولیدکننده کمک کند. 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که بر اثر تماس پوستی منتقل می‌شود و در سطح پوست گسترش پیدا می‌کند؛ (HPV) در مواردی می‌تواند عامل ابتلا به زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم شود و به همین دلیل پیشگیری از این بیماری به حفظ سلامت و کاهش مرگ و میر زنان کمک می‌کند.

طرح‌های ملی در حوزه‌های علمی و فناوری و کشاورزی در بیست و ششمین هفته از پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» به صورت ویدئو کنفرانس با دستور رییس‌جمهوری طی روز جاری افتتاح شد که طرح خط تولید واکسن HPV در تهران از جمله این طرح‌ها بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =