۹۵ سازه آبخیزداری در خراسان جنوبی احداث می‌شود

بیرجند - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: ۹۵ سازه آبخیزداری در سطح ۱۶ هزار هکتار از عرصه‌های بالادست قنوات استان در ۶ ماه دوم سال جاری احداث می‌شود.

علیرضا نصرآبادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم عملیات این سازه‌ها ۱۷۳ هزار و ۱۹۳ مترمکعب است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: برای اجرای این سازه‌های آبخیزداری ۱۵۰ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی تصویب شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: از مجموع این سازه‌ها، ۱۰ سازه خاکی و سرریز ملات، ۳۶ سازه سنگ و ملات، یک مورد مرمت عملیات سنگی و ۴۸ مورد سازه گابیونی است.

وی با بیان اینکه ۹۵ سازه در ۱۹ حوزه آبخیز خراسان جنوبی ساخته می‌شود تصریح کرد: اجرای سازه‌های آبخیزداری در سال‌های اخیر تاثیر بسزایی در آبگیری قنوات و مهار روان‌آب‌ها داشته است.

نصرآبادی یادآور شد: ۶ ماه نخست سال جاری از محل اعتبارات توسعه ملی مازاد سال ۹۸ نیز ۲۰۷ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای ۳۲ سازه آبخیزداری در استان مصوب شد که ۲۱۷ میلیارد و ۸۵۵ میلیون ریال تخصیص یافته است.

وی حجم عملیات مصوب را ۴۸۴ هزار و ۵۴۵ مترمکعب اعلام کرد و گفت: در این زمینه ۳۲ سازه آبخیزداری در سطح ۱۵ هزار و ۳۰۰ هکتار از عرصه‌های آبخیزداری استان اجرا شده یا در حال اجرا است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: با اجرای این سازه‌ها ۲۶ روستای استان با جمعیت هزار و ۶۸۲ خانوار در قالب پنج هزار و ۵۹۴ نفر از مزایای آن برخوردار می‌شوند.

وی گفت: این سازه‌ها که در ۱۱ حوزه آبخیز استان در دست اجرا بوده شامل ۱۳ سازه خاکی و سرریز ملات، ۱۷ سازه سنگ و ملات و ۲ دیوار ساحلی است که ۴۷ منبع آبی که عمدتا قنوات هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha