کرمانشاهیان به «پویش مردمی احوال‌پرسی از سالمندان» بپیوندند

کرمانشاه- ایرنا- مجمع عمومی سازمان ملل روز اول اکتبر هر سال (برابر با دهم مهرماه سال جاری) را باهدف گرامیداشت منزلت سالمندان به عنوان روز جهانی سالمند نامگذاری کرده و از این رو یک متخصص طب سالمندان در کرمانشاه خواستار پیوستن مردم استان به «پویش مردمی احوال پرسی از سالمندان» شد.

دکتر «سعید ایزدی» متخصص طب سالمندان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در ایران از هفتم تا سیزدهم مهرماه هفته گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان است، گفت: شعار امسال این هفته تحت عنوان «کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان» است.

وی اظهار داشت: برگزاری برنامه پویش مردمی احوال پرسی از سالمندان برای حمایت معنوی از این قشر از طریق تماس تلفنی و مجازی در این هفته در نظر گرفته شده است.

او گفت: این پویش که با شعار «یادم کن شادم کن» به دعوت دبیرخانه شورای ملی سالمندان ایران آغاز به کار کرده؛ در تلاش است تا به تقویت جایگاه و منزلت افراد سالمند در جامعه ما بپردازد.

این متخصص طب سالمندان افزود: در طول این هفته کاربران فضای مجازی می‌توانند با بکارگیری شعار پویش فوق در شبکه های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، صدای خود را به گوش سالمندان برسانند.

ایزدی اضافه کرد: با توجه به طولانی شدن محدودیت های اعمال شده به دلیل بیماری کرونا، لازم است این هفته را فرصتی مغتنم برای به یادآوری و حمایت پدران و مادران و پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود قرار دهیم.

به گفته او، هم اکنون مطابق تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO) افراد بالای ۶۰ سال سالمند محسوب می گردند.

این متخصص طب سالمندان اضافه کرد: به واسطه اثر تجمعی بیماری ها و تغییرات فیزیولوزیک و کاهش توانایی های زیستی ،سالمندان جزو گروه های در معرض آسیب به حساب می آیند و نیازمند حمایتهای بهداشتی و درمانی هستند.
ایزدی افزود: استان کرمانشاه و کشور ما ایران بواسطه تغییرات ساختار جمعیتی نیازمند نگاه ویژه به سالمندان است.

وی تصریح کرد که اکنون حدود ۱۰ درصد از جمعیت استانی و کشور سالمند هستند و ما کشور جوانی محسوب می شویم اما انتظار می رود بر اساس پیش بینی های اپیدمیولوژیک در بازه زمانی ۳۰ تا ۴۰ سال آینده، ایران به پیرترین کشور دنیا از لحاظ درصد جمعیت کهنسال تبدیل شود.بنابراین از هم اکنون باید برنامه های لازم را در ساختار بهداشت و درمان مدنظر قرار داد.

او گفت: آموزش کادرهای بهداشتی درمانی بصورت تخصصی در زمینه طب سالمندی (Geriatric Medicine)، ارتقا  بیمارستان‌های شاخص کشور به استاندارد بیمارستان دوستدار سالمند، تخصیص بخش های سالمندی و احداث بیمارستان تخصصی سالمندی از جمله مواردی است که نیازمند برنامه ریزی دقیق و حمایت سیاست گزاران حیطه بهداشت و درمان دارد. 

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۳۵ شهر و هزار و ۵۹۵ روستا دارد.