بازگشت مهاجران غیرقانونی به پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - تازه‌ترین گزارش منابع خبری پاکستان حاکی است ۲۳۰ مهاجر غیرقانونی پاکستان که در مناطق مختلف ایران شناسایی و بازداشت شده بودند توسط مسئولان مرزی ایران تحویل مقامات پاکستانی در نقطه صفر مرزی شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، اقدام دیگری از قاچاقچیان انسان در پاکستان که همواره چشم به مسیر ایران برای انتقال مهاجران غیرقانونی به غرب دوخته‌اند، ناکام ماند و دست کم ۲۳۰ مهاجر غیرقانونی در ایران شناسایی و بازداشت شدند.

منابع خبری پاکستان به صورت هفته‌ای و یا چندین بار در ماه اعلام می‌کنند که مرزبانان ایرانی جلوی مهاجرت غیرقانونی اتباع پاکستانی را گرفته و آنان را تحویل مسئولان مرزی در گذرگاه میرجاوه (تفتان) داده‌اند.

روزنامه پاکستانی «اوصاف» امروز در این خصوص نوشت: جمهوری اسلامی ایران ۲۳۰ مهاجر غیرقانونی پاکستانی که درصدد تردد غیرمجاز در خاک ایران و حرکت به سمت ترکیه و اروپا بودند را بازداشت کرد.

در این گزارش آمده است: برخی از افراد بازداشت شده قصد داشتند تا از مسیر زمینی ایران به ترکیه و سپس اروپا حرکت کنند اما ناکام ماندند.

مهاجرت غیرقانونی اتباع پاکستانی به ایران، همواره مشکلاتی را برای دو کشور ایجاد کرده و گاهی مهاجرت‌های غیرقانونی از مسیرهای خطرناک و با وسیله‌هایی غیرایمن، سبب شده است تا این افراد جان خود را از دست بدهند. همه ساله تعداد زیادی از اتباع پاکستان که سعی می‌کنند به طور غیرقانونی وارد ایران شوند، از سوی نیروهای مرزبان ایران دستگیر و به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

این مهاجران غیرقانونی پس از ورود به ایران، معمولا سعی می‌کنند تا خود را به مرز ترکیه برسانند و از طریق ورود غیرقانونی به ترکیه و سپس یونان، خود را به اروپا برسانند اما در بیشتر موارد در خاک ایران یا ترکیه گرفتار نیروهای مرزبان و پلیس می‌شوند.

دولت پاکستان اواخر شهریورماه سال گذشته میزبان همایش مقابله با قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی بود و هیات جمهوری اسلامی ایران در این نشست، توسعه همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در بخش‌های منطقه‌ای برای مقابله با پدیده شوم قاچاق انسان را موثر دانست و تاکید کرد: تمام کشورها باید در این خصوص مشارکت جمعی داشته باشند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =