تولید ماده موثره داروی سرترالین هیدروکلراید در ساوه آغاز شد

ساوه - ایرنا - خط تولید ماده موثره و اولیه تولید داروی سرترالین هیدروکلراید با فرمان رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس در شرکت مهبان شیمی شهرستان ساوه آغاز به کار کرد.

مدیرعامل شرکت مهبان شیمی روز پنجشنبه در آیین رونمایی از این ماده دارویی، گفت: تولید این ماده در راستای فراخوان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص لزوم تولید داخلی برخی اقلام دارویی که ارزبری بالایی دارند، انجام شد.

«حسن ریاحی» افزود: شرکت دانش بنیان مهبان شیمی آمادگی خود را برای تولید ۱۰ درصد از این داروها اعلام کرد که بر اساس زمان بندی فعالیت های خود را آغاز کرد و امروز نخستین ماده دارویی با عنوان سرترالین هیدروکلراید را به تولید رساند.

وی اظهار داشت: این ماده موثره برای تولید داروی سرترالین که در درمان بیماری های  اعصاب و روان کاربرد دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته او، طبق محاسبات کارشناسان، واردات این ماده دارویی در سال حدود ۲۷.۴ میلیون دلار ارز از کشور خارج می کرد که با راه اندازی این خط تولید به میزان قابل توجهی در خروج ارز و قیمت تمام شده صرفه جویی به عمل می آید.

ریاحی اظهار داشت: این موفقیت با اتکا به دانش بومی جوانان میهن و با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت ستاد توسعه زیست فناوری حاصل شده است.

مدیرعامل شرکت مهبان شیمی گفت: با راه اندازی خط تولید این ماده موثره دارویی برای ۲۷ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.

به گفته او، تولید ماده موثره داروی سترالین هیدروکلراید در این شرکت می تواند علاوه بر تامین نیاز شرکت های دارویی کشور برای تولید محصول نهایی، حذف واردات و همچنین فرآیندهای اداری و مالی مرتبط با واردات این فرآورده می شود و در کاهش فعالیت های موازی برای تامین مواد اولیه کمک شایانی خواهد کرد.

وی با تاکید بر اهمیت کیفیت تولیدات، گفت:تلاش می کنیم تا با اجرای کلیه دستورالعملها، مطابق و حتی بالاتر از استانداردهای بین المللی و موجود در کشورهای مطرح تولید کننده مانند هند، چین و برخی کشورهای اروپایی ماده موثره تولید داروی سترالین هیدروکلراید را تولید کنیم. 

در شهرستان ساوه ۹ شرکت داروسازی فعالیت می کنند که برخی از آنها داروهایی را تحت لیسانس داروسازان معتبر جهانی تولید می کنند.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =