۲۱ هکتار از باغستان سنتی قزوین آسیب دید

قزوین - ایرنا -مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: براساس ارزیابی‌های انجام شده، ۲۱ هکتار از باغستان سنتی قزوین که جزو آثار ثبت شده در فهرست ملی به شمار می‌رود در حادثه آتش سوزی هفته جاری دچار آسیب و خسارت شده است.

علیرضا خزائلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همکاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین پس از وقوع آتش سوزی در باغستان سنتی اقدام به نقشه برداری و ارزیابی حجم باغ های دچار خسارت و آسیب دیده پرداختند.

این مسوول گفت: باغستان سنتی قزوین به عنوان یک گنجینه نفیس سبز  از ارزش تاریخی و طبیعی بالایی برخوردار است و آسیب و از بین رفتن حتی یک متر از آن نیز پذیرفته نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با اشاره به پیگیری های حقوقی این اداره کل در خصوص حادثه به وقوع پیوسته، اظهار داشت: این دستگاه از مسببان حادثه آتش سوزی هفته جاری در باغستان سنتی قزوین به دستگاه قضا شکایت خواهد کرد.

خزائلی خاطرنشان کرد: هرگونه آسیب و تخریب آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی براساس قانون جرم کیفری محسوب می شود و پیگیرد قضائی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت باغستان سنتی قزوین،اظهار داشت: باید با همکاری شهرداری تمهیدات لازم برای پیشگیری از حوادثی چون آتش سوزی در این مجموعه اتخاذ شود و راهکارهای برای مراقبت بهتر از این مجموعه انجام شود.

این مسوول گفت: شهروندان می توانند در صورت هرگونه آسیب و تخریب در باغستان سنتی قزوین، مراتب را برای رسیدگی فوری به یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گزارش دهند.

باغستان سنتی قزوین مجموعه باغاتی در گرداگرد این شهر هستند که دارای بیش از هزار سال عمر هستند.

وسعت این باغ ها که روزگاری چهار هزار و ۲۰۰ هکتار تخمین زده می شد اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار است.

هر ساله بخشی از این باغستان سنتی طعمه آتش سوزی های سهوی و گاه عمدی می شود که سودجویان با هدف پیش روی به سمت تغییر کاربری و یا استفاده از چوب درختان آن را رقم می زنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =