مراجعه به مراکز معاینه فنی تهران ۶ درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران با بیان اینکه طی ۶ ماه نخست امسال ۸۶۹ هزار و ۳۱ دستگاه خودرو در مراکز معاینه پذیرش شد، گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش داشت.

حسین مقدم روز پنجشنبه با بیان اینکه تمامی پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا در مراکز معاینه فنی تهران رعایت می‌شود، به خبرنگار ایرنا توضیح داد: افزایش ۶ درصدی مراجعه به مراکز فنی پایتخت با توجه به شرایط کرونایی جالب توجه است.

وی ادامه داد: طی ۶ ماه نخست امسال ۱۷ درصد از خودروها به دلیل گازهای خروجی اگزوز، ۱۱ درصد در هم‌راستایی، پنج درصد در تست کمک‌فنر، ۱۴ درصد در تست ترمز و ۱۶ درصد به علت عیوب ظاهری در شیشه و لاستیک در مراجعه اول به مراکز معاینه فنی شهر تهران مردود شد. 

به گفته «مقدم» از میان ۶۲۳ هزار و ۵۱ دستگاه خودرویی که مراجعه کردند، ۱۰۴ هزار و ۹۸۱ دستگاه دارای گازهای خروجی بیش از حد مجاز بود که پس از مراجعه اول، عیب آنها رفع و به صورت مجدد مراجعه شد.

 وی افزود: همچنین از میان ۶۲۳ هزار و ۵۱ دستگاه خودرو که به مراکز مراجعه اول کرده‌اند، ۸۵ هزار و ۳۹۶ دستگاه در تست ترمز ، ۲۸ هزار دستگاه در آزمون کمک فنر ، ۱۰۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو به دلیل وضعیت ظاهری خود که مجموعه‌ای از ایمنی و آلایندگی است، مردود شد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران گفت که این معایب می‌تواند ناشی از دود مرئی حاصل از روغن‌سوزی یا بر اثر شکستگی شیشه، آج لاستیک، خارج شدن بدنه از فرم اصلی، روشنایی خودرو و مجموعه لامپ‌ها به وجود آمده باشد.

مراجعه تنها ۲۳ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی تهران

مقدم در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون دستگاه موتورسیکلت در شهر تهران تردد می‌کند، گفت: تنها ۲۳ دستگاه موتور طی ۶ ماه نخست امسال برای انجام معاینه فنی به مراکز مراجعه کردند؛ این در حالی است که میزان مراجعه مدت مشابه سال گذشته هم ۲۰۳ دستگاه موتورسیکلت بود که عدد قابل توجهی نیست.

 وی در عین حال از افزایش ۱۹ درصدی مراجعه اتوبوس‌های شرکت واحد برای اخذ معاینه فنی خبر داد و گفت: ۶ هزار و ۹۵۳ دستگاه اتوبوس طی ۶ ماه نخست امسال به مراکز معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه کردند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه جریمه تردد روزانه خودروهای فاقد معاینه فنی در شهر ۵۰ هزار تومان است، ادامه داد: تخلف تردد آنها توسط دوربین‌های ترافیکی شهر ثبت هوشمند می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه خودروهایی ملزم به اخذ برگه معاینه فنی است، یادآور شد: تمامی خودروهای ساخت داخل تولید سال ۹۴ خورشیدی و قبل از آن، خودروهای وارداتی تولید ۲۰۱۵ میلادی و قبل از آن و خودروهای عمومی ۹۷ و قبل از آن برای تردد در شهر حتما باید برگه معاینه فنی بگیرد.

به گزارش ایرنا شهر تهران از ۵۶ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۷ مرکز معاینه فنی ثابت و ۸ واحد سیار تک خطه و همچنین سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین برخوردار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha