۱۳ هزار فرصت شغلی در روستاهای فارس ایجاد شد

لارستان- ایرنا- مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس بر ضرورت توسعه متوازن و متناسب روستاها و مناطق عشایری به عنوان راهبرد و رویکرد اساسی دولت، گفت: ظرف دو سال گذشته افزون بر ۱۳ هزار فرصت شغلی در روستاها و آبادی‌های این استان ایجاد شد.

سید کمال پاک فطرت چهارشنبه شب در جمع دهیاران و شوراهای اسلامی بخش مرکزی لارستان اظهار داشت: افزون بر پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در این زمینه برای توسعه اشتغال در روستاهای استان فارس در این مدت اختصاص یافت.

وی بیان کرد: ایجاد اشتغال در روستاها، توسعه سرمایه گذاری و رونق تولید در قالب ایجاد بنگاه های کوچک و تعاونی های محلی می تواند علاوه بر کمک به توسعه مناطق روستایی از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز جلوگیری کند.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استان فارس ادامه داد: بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ دهیاری و حدود چهار هزار آبادی در استان فارس وجود دارد که تاکید دولت و مدیریت اجرایی استان همواره بر توسعه متوازن و توزیع عادلانه امکانات و محرومیت زدایی از این روستاها و آبادی هاست.

وی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته خدمات قابل توجهی به روستاها رفع محرومیت از این مناطق شده است، گفت: بدون شک تا رسیدن به نقطه مطلوب و رفع نیازها و چالش های فراروی روستاها فاصله زیادی وجود دارد.

پاک فطرت با اشاره به برخی مشکلات و  محرومیت روستاهای شهرستان لارستان و مناطق جنوبی فارس گفت: بیشترین درخواست ها و دغدغه مردم موضوع آب آشامیدنی و اشتغال است.

وی نبود و کاهش میزان قیر مورد نیاز برای آسفالت راه های روستایی در سطح شهرستان لارستان و برخی مناطق جنوبی فارس را یادآور شد و گفت: تامین قیر در حوزه اختیارات استانداری نیست اما با این وجود تمام تلاش و پیگیری های لازم را در این زمینه انجام خواهیم داد.

پاک فطرت اضافه کرد: دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها نیز باید بیشترین تاکید خود را بر موضوع اشتغال در توسعه روستاها متمرکز و با اولویت بندی نسبت به رفع مشکلات و چالش های موجود اقدام کنند.

رفع نیازهای روستاهای لارستان نیازمند حمایت مسئولان کشوری و استانی است

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز بر ضرورت حمایت بیشتر مسئولان و مقامات و متولیان امر در سطح ملی و استانی برای رفع نیازها و مشکلات موجود در روستاهای این شهرستان گفت: اختصاص قیر رایگان، خودروهای آتش نشانی و حمل زباله و دستگاه های دمنده هوا، از الزامات، اولویت ها و نیازهای اساسی روستاهای لارستان است.

جلیل حسنی بیان کرد: اگر چه با حمایت دولت و مجموعه استانداری فارس تحولاتی مناسبی در زمینه آسفالت راه های روستایی در لارستان ظرف سال های گذشته ایجاد شده ، اما ظرف دو سال اخیر به دلیل مشکل تامین قیر رایگان بسیاری از پروژه های عمرانی و زیرساختی در روستاها راکد و رها شده است.

حسنی همچنین اختصاص ماشین آتش نشانی را یک نیاز مبرم در روستاهای لارستان برشمرد و افزود: ایستگاه آتش نشانی در برخی بخش ها توسط خیرین ساخته شده، اما امکاناتی به این مناطق داده نشده است.

وی خواستار اختصاص خودروهای حمل زباله به روستاهای لارستان شد و گفت: ماشین آلات و بسیاری از تجهیزات در روستاهای لارستان فرسوده شده اند.

معاون استاندار فارس با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که به دلیل موقعیت لارستان و شرایط آب و هوایی و گرمای سوزان این منطقه، با آن روبرو هستیم آتش سوزی مراتع و جنگل ها در ارتفاعات است، ادامهداد: خواستار تخصیص بودجه لازم برای خرید و تامین چند دستگاه دمنده هوا در مواقع بروز آتش سوزی ها در این شهرستان هستیم.

در این جلسه همچنین از خانواده شهید طاهری به عنوان شهید شاخص بخش مرکزی لارستان، محمدرضا نغمه سنج جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس و از مسئولان و مدافعان عرصه سلامت برای مقابله با بیماری کرونا و نیز شهرداری ها و دهیاران بخش مرکزی لارستان تجلیل شد.

از مجموع ۱۷۹ روستای دارای سکنه در شهرستان لارستان حدود ۷۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

لار مرکز شهرستان لارستان با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =