فرماندار: کمک‌های خیرین کاشانی به سمت مراکز توانبخشی سوق یابد

کاشان- ایرنا- فرماندار ویژه کاشان گفت: بخشی از کمک‌های خیرین امروز باید با جهت‌دهی به سمت مراکز توانبخشی این شهرستان قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر مرتضایی روز چهارشنبه در بازدید از یک مرکز توانبخشی کودکان ناشنوا در کاشان، با اشاره به جایگاه خیران مدرسه‌ساز این شهرستان افزود: کاشان به لحاظ حضور خیرین در ساخت مدرسه‌ها رتبه نخست در کشور را دارد که این خود جای تقدیر دارد اما بخشی از کمک‌ها باید با جهت‌دهی به سمت مراکز توانبخشی قرار بگیرد چرا که بسیاری از مراکز و خانواده‌ها دچار مشکلاتی در تامین هزینه‌های نگهداری از این قشر هستند.

وی بیان کرد: ناشنوایان و کم شنوایان در واقع محروم‌ترین قشر جامعه هستند که باید با رسیدگی و توجه هرچه بیشتر در فرهنگ جامعه و مدیریت شهری، شرایط زندگی متناسب با اقشار مختلف را فراهم نماییم.

فرماندار ویژه کاشان اضافه کرد: کودکان دچار اختلال ناشنوایی و کم‌شنوایی در صورت تشخیص ندادن به هنگام از کودکی و اقدام برای درمان، از حقوق خود نسبت به دیگر هم‌نوعانشان محروم می‌مانند که اثرهای مخرب آن در آینده این افراد در زندگی روزمره شخصی و خانوادگی دوچندان می‌شود.

وی اظهار داشت: فعالیت افراد در مراکز توانبخشی کودکان نیز البته نوعی ایثارگری است که دریافتی‌ها به لحاظ مادی شاید جبران کننده زحمات و سختی‌ها و روحیه کارکنان این مراکز نباشد و به نوعی جزو مشاغل سخت نیز محسوب می‌گردد.

رئیس اداره بهزیستی کاشان نیز در ادامه گفت: مرکز توانبخشی کودکان سمیع دارای ظرفیت پذیرش ۴۰ کودک است و تا کنون ۲۴ کودک را زیر پوشش قرار داده است و سازمان بهزیستی نیز ماهیانه مبلغ پنج میلیون و ۴۰۰ هزار ریال به عنوان یارانه برای هر کودک در اختیار قرار می‌دهد و سایر هزینه‌ها باید از سوی مراکز تامین شود.

ام‌البنین متقی‌نژاد از جمله مشکلات موجود برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوا را هزینه رفت و آمد به مراکز عنوان کرد و افزود: می‌توان با مشارکت خیرین در این حوزه بخش قابل توجهی از مشکلات را برطرف کرد.

وی یادآور شد:مناسب‌ترین سن برای شناسایی و درمان کودکان کم‌شنوا زیر ۶ سالگی است که خانواده‌ها باید با مراجعه به این مرکز نسبت به درمان و آموزش فرزندان اقدام کنند.

سی‌ام ماه میلادی سپتامبر، روز جهانی ناشنوایان نام‌گذاری شده است.

حدود ۱۱ هزار نفر از جمعیت شهرستان کاشان زیر پوشش خدمات سازمان بهزیستی هستند که ۶ هزار نفر آنها را توان‌خواهان تشکیل می‌دهند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha