صدور کارت منزلت برای سالمندان شیرازی آغاز شد

شیراز-ایرنا- آیین رونمایی و صدور کارت منزلت سالمندان شیراز برگزار و دادن آن به ۱۸۳ هزار سالمند این کلانشهر نهم مهر ۹۹ آغاز شد.

معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس در آیین رونمایی از کارت منزلت سالمندان شیرازی گفت: پشتوانه اعتباری هر منطقه و کشوری،بزرگان و کهنسالان آن کشور هستند و براساس فرهنگ ما پاسداشت ریش سفیدان و سالمندان امری واجب است.

علی نقی لقمانی افزود: یکی از کارهای شهرداری شیراز ارائه این کارت منزلت به این قشر مهم جامعه است که شهرداری در این زمینه با هماهنگی دستگاه‌های مختلف گام بزرگی را در این زمینه برداشته است.

 وی اظهار امیدواری کرد که این همدلی و همراهی ها و برای خدمات به اقشار مختلف جامعه روز به روز ترویج پیدا کند تا شیراز همچنان در قله معرفت و شناخت قرار داشته باشد.

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین گفت: حدود ۱۱ درصد جمعیت جامعه ما را سالمندان تشکیل می دهند که این آمار در سال ۲۰۲۲ به ۱۵ درصد و در سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ درصد جامعه را شامل می شود.

وی افزود: افزایش آمار سالمندان اهمیت توجه به زیرساخت‌ها مورد نیاز برای رفع نیازهای ضروری این قشر از جامعه را متذکر می شود تا در آینده دچار غافلگیری و بحران در این حوزه نشویم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: دانشگاه علاوه بر اجرای تعهداتی که در تفاهم‌نامه کارت منزلت سالمندی در نظر گرفته شده این آمادگی را دارد که خارج از تفاهم نامه خدمات دیگری را نیز به سالمندان ارایه دهد که احداث کلینک سالمندان در شیراز یکی از این موارد است.

همتی به اشاره‌ای به آمار قربانیان بیماری کرونا در سطح استان فارس گفت: حدود ۹۰ درصد از جمعیت فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا از میان سالمندان و یا افرادی با بیماری زمینه‌ای هستند.

انسان محور برنامه‌های مدیریت شهری است

رییس شورای شهر شیراز نیز در این آیین گفت: از ابتدای شورای پنجم توجه به نقش محوری انسان در همه برنامه ها مدنظر قرار داشته و در ادامه نیز این نگاه تقویت شد که نمونه آن دو بحث شهر دوستدار سالمند و شهر دوستدار کودک بوده است.

عبدالرزاق موسوی افزود: توجه به سالمند و کودک نشان داد شورای پنجم شهر شیراز موضوع توجه به انسان را مدنظر قرار دارد.

وی اضافه کرد: در طول یک سال و نیم گذشته بیش از ۱۲ تفاهم نامه با دستگاه های مختلف منعقد شد که اغلب در حوزه خدمات رسانی به مردم بوده است.

رییس شورای شهر شیراز از مدیران شهری خواست در زمینه اجرای تفاهم نامه ها تلاش کنند و گفت: کارت منزلت سالمندان و ارتقای خدمات آن باید مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد تا در آینده این طرح به فراموشی سپرده نشود.

وی اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های متعدد شیراز و ویژگی های ممتاز مردم این شهر شایسته است که در بحث تعامل بین سازمان های خدمات رسان نیز شیراز الگویی برای کشور باشد.

موسوی در پایان گفت: افراد بالای ۶۰ سال سن و ساکن شیراز می توانند برای دریافت کارت منزلت سالمندان که خدمات حمل و نقلی و فرهنگی و اجتماعی را برای آنها در پی دارد به سایت http://Salmandshiraz.ir مراجعه و برای دریافت این کارت ثبت نام کنند.

سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر مطابف با دهم مهر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =