فواد حسین: ایران گفت حملات به هیات‌های دیپلماتیک ارتباطی به ما ندارد

بغداد - ایرنا - فواد حسین وزیر امور خارجه عراق گفت سفر من به جمهوری اسلامی به موضوع حملات به سفارتخانه‌ها مربوط می‌شد و ما با طرف ایرانی در این‌باره گفت‌وگو کردیم و مقامات مسئول ایرانی تاکید کردند که هیچ ارتباطی با حملات صورت گرفته علیه هیأت‌های دیپلماتیک در عراق ندارند.

به گزارش ایرنا وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی تصریح کرد: بستن سفارت امریکا تصمیمی نادرست و در زمانی اشتباه است و امیدواریم که واشنگتن از این تصمیم خود منصرف شود.
وی با بیان اینکه خروج آمریکا به خروج دیگر کشورها منجر خواهد شد، عنوان کرد: کار گذاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای و حملات راکتی منجر به خروج دیگر کشورها از بغداد خواهد شد و ما در عراق با وضعیت مخاطره‌آمیزی رو به رو خواهیم شد.
فواد حسین ادامه داد: همزمان با وضعیت امنیتی و اقتصادی دشوار عراق، این اقدامات، وضعیت سیاسی کشور را تحت الشعاع قرار خواهد داد و این وظیفه دولت است که از هیات‌های دیپلماتیک حفاظت کند.
وی گفت: امیدواریم که دولت آمریکا از تصمیم خود در بستن سفارتخانه این کشور در بغداد منصرف شود زیرا این تصمیم در زمان و مکان نامناسبی اتخاذ شده است، ما شرایط انتخاباتی آمریکا را درک می کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق افزود: وضعیت عراق متفاوت است، دولت این کشور، دولتی نوپاست و تصمیمات جدی برای ایجاد فرصت‌های مناسب اتخاذ شده است.
فواد حسین تاکید کرد: حمله به هیات‌های دیپلماتیک در چارچوب مقاومت نیست بلکه حمله به حاکمیت عراق و دولت این کشور است.
وی ادامه داد: در نشست سفرای اتحادیه اروپا در عراق با الکاظمی درباره تصمیم آمریکا در بستن سفارت خود در بغداد و خروج از عراق گفت‌وگو شد و اینکه این اقدام سیگنال‌های اشتباهی به داعش یا تندروهایی می دهد که به هیات‌های دیپلماتیک حمله می‌کنند.

وی اضافه کرد: برخی گمان می‌کنند که پس از تصمیم دولت آمریکا در ترک عراق و بستن سفارتخانه، پیروزی خیالی به دست آمده است اما این اقدام منجر به انزوای عراق از جهان می‌شود و کشور را از کمک‌ها برای مقابله با چالش‌های کنونی محروم می‌کند.
فواد حسین اظهار کرد: تداوم انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای علیه ائتلاف بین‌المللی ضدداعش و حمله راکتی به هیات‌های دیپلماتیک به خروج برخی کشورها از عراق منجر خواهد شد و این امر وضعیت امنیتی، اقتصادی و سیاسی عراق را پیچیده‌تر خواهد کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق افزود: دولت کانال‌های گفت‌وگویی با گروه‌های مقاومت در خصوص حملات به هیات‌های دیپلماتیک و توقف آنها به بهانه مقاومت باز کرده است و ما از احزاب، گروه‌ها و الحشد الشعبی پس از محکوم کردن این حملات قدردانی می کنیم.
وی با بیان اینکه الکاظمی اقدامات امنیتی عدیده‌ای را در خصوص حمایت از امنیت منطقه سبز و فرودگاه بین‌المللی بغداد اتخاذ کرده است، گفت: عراق آرزو می کند که مشکلات موجود میان آمریکا و ایران با گفت‌وگو حل و فصل شود چرا که تنش میان این دو کشور تبدیل به بخشی از واقعیت عراق شده است.
فواد حسین عنوان کرد: سفر من به ایران در راستای توضیح تصمیم عراق بوده است و ما به صراحت اعلام کردیم که تکرار برخی اقدامات در عراق منجر به ایجاد وضعیت آشوب نه فقط در عراق بلکه در تمام منطقه می‌شود و تهران هم وعده داد که تمام تلاش خود را برای ثبات عراق بکار بندد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =