استقبال پایین داوطلبان کنکور از رشته زبان فرانسه

تهران- ایرنا- رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: استقبال داوطلبان کنکور از رشته فرانسه بسیار پایین است که این امر برای فرهنگ ما ضرر بزرگی محسوب می شود.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، غلامعلی حداد عادل در جلسه ۱۸۵ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستور کار بررسی سرفصل آموزشی دوره کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه برگزار شد، تاکید کرد: مطالعه برخی سفرنامه‌های قدیمی نشان می‌دهد زبان فرانسه از زمان‌های قدیم در کشور ما رواج داشت و در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد.

رییس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی با ضروری دانستن تسلط دانشجویان زبان‌های خارجه به زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: اگر دانشجویی به زبان مادری خود تسلط نداشته باشد، در یادگیری زبان‌های دیگر به خصوص در بحث ترجمه نمی‌تواند موفق باشد.

حداد عادل افزود: تعداد واحدهای ادبیات فارسی برای دانشجویان رشته های ترجمه نسبت به رشته‌های دیگر بیشتر  شود.

وی با بیان اینکه شرط ترجمه خوب تسلط به زبان مبدأ و مقصد است، خاطر نشان کرد: در رابطه با زبان فارسی در مقطع دبیرستان نباید به ۲ واحد فارسی عمومی اکتفا کرد و باید کوشید این دانشجویان با نظم و نثر و ادبیات معاصر فارسی آشنایی دقیق و کامل پیدا کنند.

در ادامه این نشست، مقرر شد ۲ واحد درس زبان و ادبیات فارسی به دروس تخصصی زبان فرانسه اضافه شود. در همین رابطه رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تأکید کرد: در تنظیم محتوای این ۲ واحد تخصصی زبان فارسی، می‌توان از ظرفیت اساتید فرهنگستان زبان و ادب فارسی استفاده کرد.

در پایان جلسه حداد عادل اعلام کرد کتاب‌های "نگارش و ویرایش متون سیاسی"، "تحولات سیاسی و اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران"، "انسان شناسی"، "سیاست گذاری مقابله با جرم و فساد"، "روانشناسی و آموزش کودکان با نیازهای ویژه"، "اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی همراه با ملاحظات اسلامی"، " مدیریت بحران‌های بین المللی"، "بازشناسی نظام سلطه"، "پوشاک زنان در خاور نزدیک و خاورمیانه" و "رفتار سازمانی و روابط انسانی در سازمان‌های آموزشی" و " هنر طراحی ایرانی اسلامی" توسط شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha