طرح «درخت من» برای متولدان کرمانشاه اجرا می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیر مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی کرمانشاه از اجرای طرح «درخت من» در این دانشگاه خبر داد و گفت: با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری کرمانشاه قرار است در طرح درخت من برای هر تازه متولدی در شهر کرمانشاه یک درخت کاشته شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «هادی عبادی» روز چهارشنبه در نشستی خبری در دانشگاه رازی، افزود: اجرای طرح درخت من به دلیل شرایط کرونا متوقف شده اما با عادی شدن اوضاع اجرا خواهد شد.

طرح جامع سیمای شهری با همکاری دانشگاه رازی و شهرداری کرمانشاه برای ساماندهی به فضای سبز کرمانشاه از دیگر طرح هایی بود که عبادی به آن اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح اتفاقات مثبتی برای سیمای شهری کرمانشاه خواهد افتاد.

محرومیت‌زدایی از چهره محله باغ ابریشم از محلات همجوار دانشگاه رازی دیگر خبری بود که عبادی به آن اشاره کرد و افزود: قرار است شرکت‌های دانش بنیان در این محله مستقر شوند.

اولین مرکز مدیریت سبز کشور در دانشگاه رازی

وی در ادامه گزارشی از عملکرد مدیریت ۲ ساله خود در مرکز مدیریت فضای سبز دانشگاه رازی ارائه داد و گفت: دانشگاه رازی با نیم قرن سابقه، ۵۰۰ عضو هیأت علمی و ۱۲ هزار دانشجو اولین دانشگاه کشور است که مرکز مدیریت سبز با پنج کمیته اصلاح الگوی مصرف، فرهنگی آموزشی، سیما و منظر، فضای سبز و تحقیق و توسعه دارد.

عبادی افزود: اکنون ۲۷ عضو هیأت علمی در کمیته های ما حضور دارند ضمن اینکه طبق قانون یک درصد بودجه دانشگاه باید به مدیریت سبز اختصاص یابد اما در ۲ سال اخیر متوسط پنج درصد بودجه دانشگاه رازی به مرکز مدیریت سبز اختصاص یافته است که مبلغی حدود هفت میلیارد تومان می شود.

وی ادامه داد: این مرکز به دنبال تحقق آگاه سازی دانشجویان و بدنه جامعه شهری در خصوص توسعه پایدار است، چرا که علاوه بر شاخص های پایداری اجتماعی و اقتصادی ، پایداری محیط زیستی نیز جزو شاخص های توسعه پایدار تعریف می شود.

او گفت: به این منظور در مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی به عنوان یک دانشگاه پیشرو در کشور به دنبال  تألیف کتاب درس زندگی هستیم تا به صورت اجباری جزو واحدهای درسی دانشجویان قرار بگیرد.

کاشت ۱۲هزار درخت در دانشگاه رازی

توجه به اصلاح و گسترش فضای سبز دانشگاه رازی دومین استراتژی بود که عبادی به آن اشاره کرد و افزود: در ۲ سال اخیر ۱۲۰ هزار درخت و درختچه از ۸۴ گونه گیاهی متفاوت در ۲ پردیس دانشگاه کاشته شده است.

آنچنان که وی گفت: تا پیش از این کمتر از ۱۲ هزار درخت در فضای سبز دانشگاه کاشته شده اما در ۲ سال اخیر از نظر تعداد، هزار درصد رشد و از نظر مساحت نیز  ۳۵۰ درصد رشد وجود داشته است.

به گفته عبادی در مجموع فضای سبز دانشگاه رازی هم اکنون ۷۰ هکتار شامل  گونه های گیاهی سازگار با آب و هوای منطقه از نظر سایه اندازی و تولید اکسیژن بالا است.

وی در ادامه گفت: برای اولین بار در بین دانشگاه های کشور طرح جامع توسعه پایدار با برنامه ریزی پنج و ۱۰ ساله تدوین شده به گونه ای که می دانیم به کجا می خواهیم برویم.

برگزاری تور سبز در دانشگاه

برگزاری تور سبز برای دانشجویان و دانش آموزان دیگر برنامه مرکز مدیریت سبز  دانشگاه رازی بود که عبادی به آن اشاره کرد و افزود: برای آموزش عملی توسعه پایدار و آشنایی با مزرعه پایدار و گیاهان ارگانیک این تورها برگزار می‌شود که در ۱۵ اسفند ماه امسال به مناسبت روز درختکاری نیز برای اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به  راه اندازی اولین نمایشگاه مدیریت سبز در بین تمام دانشگاه های کشور و نیز جشنواره غذای سبز با شرکت ۳۳ تیم و حضور سه داور بین المللی به عنوان  دیگر برنامه های مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی در ۲ سال اخیر اشاره کرد.

آنچنان که عبادی گفت: احداث اولین مزرعه سبز با مساحت ۲ هکتار در پردیس کشاورزی دانشگاه رازی و نیز طرح  باغچه سبز خانواده از دیگر برنامه های در دست اقدام است.

به گفته وی در طرح باغچه سبز خانواده به هر یک از کارکنان دانشگاه رازی ۵۰ متر زمین در پردیس کشاورزی واگذار می‌شود تا خود خانواده ها در یک فضای مفرح به کاشت گیاهان مختلف بپردازند.

خبر خوب او این بود که اجرای طرح باغچه سبز قرار نیست فقط مختص کارکنان دانشگاه رازی باشد بلکه با همکاری شهرداری کرمانشاه در سال آینده به برخی از شهروندان علاقمند نیز زمین واگذار خواهد شد.

صرفه جویی ۵۰۰ میلیون تومانی دانشگاه رازی

عبادی ادامه داد: دیگر اقدام مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی اصلاح الگوی مصرف حامل های انرژی در داخل خود دانشگاه بوده که در نتیجه اصلاحات انجام شده در سال ۹۸ موفق به صرفه جویی ۲۱ درصدی در مصرف گاز، ۶۰ درصدی آب و ۱۲ درصدی برق شده ایم.

وی گفت: در مجموع در سال ۹۸ توانستیم که در مصرف حامل های انرژی ۵۰۰ میلیون تومان صرفه جویی کنیم و همین اقدامات باعث شد تا در سال ۹۷ مبلغ ۶۰۰ میلیون و در سال ۹۸ نیز ۸۰۰ میلیون تومان بودجه از سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم بودجه دریافت کنیم.

ایجاد رستوران سبز برای دانشجویان برای سرو ۲ وعده غذای سبز در هفته  و نیز انجام ۵۷ طرح پژوهشی سبز در ۲ سال اخیر مانند طرح کارواش سبز برای بازگشت  ۹۸ درصدی آب استفاده شده به چرخه کارواش و نیز طرح احیا نیلوفر های آبی سراب نیلوفر که نماد کرمانشاه نیز هستند،از دیگر دستاوردهای مرکز مدیریت سبز دانشگاه رازی در ۲ سال اعلام شد.

عبادی در پایان گفت: با این اقدامات در مجموع توانستیم در سال ۲۰۱۹ رتبه ۴۱۵ جهانی و هشتم کشوری را کسب کنیم.

او تاکید کرد: هدفگذاری ما ۲ رقمی شدن رتبه جهانی است ضمن اینکه می خواهیم جزو سه دانشگاه برتر کشور در حوزه فضای سبز باشیم.

دانشگاه رازی اکنون دارای ۱۰ دانشکده و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بوده و با بهره گیری از دانش و تخصص ۱۰ استاد، ۴۹ دانشیار، ۲۵۰ استادیار، ۴۶مربی و در مجموع ۳۵۵ عضو هیات علمی در ۳۹ گروه آموزشی و تعداد ۱۲ هزار و ۳۴۷ نفر دانشجو در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری یکی از دانشگاه های مطرح کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =