اربعین فصل جدیدی را در عرصه پژوهش می‌گشاید

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: اربعین فصل جدیدی را در عرصه های مهم پژوهشی باز می کند و این واقعیت بزرگ تاریخی، اجتماعی و فرهنگی در واقع یک میدان پژوهشی وسیع است که قابلیت بسیاری برای واکاوی پژوهشگران در ابعاد مختلف دارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، غلامرضا غفاری روز چهارشنبه در همایش ملی اربعین پژوهی که به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که در ابعاد و وسعت جغرافیایی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی ملی به شمار می رود، نقش موثری در نگاه علمی به این رویداد تاریخی ارزشمند دارد.

وی افزود: محققان و پژوهشگران دانشگاه با واکاوی علمی این رویداد بزرگ می توانند ضمن دفاع علمی و پژوهشی از اربعین، با انتشار مقالات، رسالت اجتماعی و دینی خود را برای انتقال ارزش ها و فرهنگ عاشورای حسینی تحقق بخشند.

غفاری تصریح کرد: پژوهش در وقایعی که دارای امتداد تاریخی است، تاریخ گذشته و امروز را به یکدیگر پیوند می دهد و در واقع یافتن سرنخ هایی از گذشته و ارائه تفسیرها و فهم های جدی تر، راه را برای بازنمایی و بازتولید این واقعیت در جایی که الان با آن مواجه هستیم، باز می کند و اثرگذاری مثبتی برای نسل جدید خواهد داشت.

معاون فرهنگی وزیر علوم همچنین بر نقش بی بدیل رسانه تاکید کرد و گفت: اربعین خود رسانه است و همایش ها و نتایج حاصل از آن نیز در حکم رسانه هستند. تولیداتی که با ارزش علمی و پژوهشی، واقعیت تاریخ را در ابعادی متفاوت بازنمایی می کند می تواند نقش مهمی در ادای حق این واقعه حماسی بزرگ داشته باشد.

برکات تحقیقات اربعین پژوهی دانشگاهیان پیام نور به جامعه برمی گردد
 رییس دانشگاه پیام نور با اشاره به رسالت اجتماعی این دانشگاه گفت: امروز میزبان محققانی هستیم که این رسالت دانشگاه را به تصویر کشیده اند و برکات این تحقیق و پژوهش از اربعین با ارزش ترین واقعیت تاریخ به جامعه برمی گردد.

 محمدرضا زمانی افزود: اگر بخواهیم حرکت های اجتماعی، سیاسی، مذهبی و ارزشی در جامعه عمق و تداوم داشته باشد، بهترین روش بازنمایی توسط پژوهشگران و محققان است.

وی گفت: اربعین رویدادی بسیار بزرگ است که نیازمند تحلیل بسیار بزرگ هم هست و این حرکت ملی نقش موثری در تداوم این واقعه ارزشمند خواهد شد.

اربعین پیونده دهنده عینی ظهور امام زمان(عج) و عاشوراست
مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور در این همایش گفت: اربعین پیوند دهنده عینی ظهور امام زمان(عج) و عاشورا است .

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود نبوی افزود: راهپیمایی اربعین سیاسی ترین راهپیمایی جهان و ظهور امام زمان (عج) نیز مهم ترین مسئله آینده جهان به شمار می رود و مورد توجه ادیان قرار گرفته است. پیوند این دو واقعه ارزشمند نقشی موثر در زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر(عج) دارد.

وی برگزاری همایش ملی اربعین پژوهی در دانشگاه پیام نور را اقدامی ارزشمند خواند و ابراز امیدواری کرد که پژوهش های محققان و عالمان نقشی موثر در نشر فرهنگ عاشورا و اربعین حسینی داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =