ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه در نشست تخصصی هیات دولت تصویب شد

سنندج - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه در نشست کارشناسی تخصصی هیات دولت به تصویب رسید و حداکثر تا یک ماه آینده آماده واگذاری زمین به سرمایه گذاران متقاضی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، خالد جعفری روز چهارشنبه در هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه کردستان که با حضور هیات دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون ۱۰۰ سرمایه گذاری برای اجرای طرح‌های خود در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی به ظرفیت‌های کردستان برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان نیز اشاره کرد و افزود: استان کردستان به لحاظ جغرافیایی از موقعیت ویژه‌ای در کشور برخورداراست بطوریکه با ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق (اقلیم کردستان) دسترسی نه تنها به این کشور و سوریه (بندر لاذقیه بعنوان نزدیک­ترین فاصله زمینی) بلکه به کشورهای اروپایی را نیز تسهیل کرده و همین دسترسی ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه صادرات و ترانزیت را فراهم کرده است.

جعفری از مرز باشماق مریوان بعنوان بندر خشک صادراتی نام برد و یادآور شد: تمام رویه‌های گمرکی در این مرز انجام می‌شود و در بیشتر سال‌ها رتبه سوم ترانزیت کشور را به خود اختصاص داده  است.

وی تاکید کرد: در چند سال اخیر حجم مبادلات تجاری در مبادی رسمی و گمرکی استان روبه افزایش بوده بطوریکه هم اکنون حجم مبادلات تجاری بصورت رسمی در این شرایط تحریم ظالمانه  صرفا از طریق مرز بین المللی باشماق مریوان سالانه بالغ بر ۶ میلیارد دلار است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: بدلیل فقر اقتصادی و بالا بودن نرخ بیکاری در مناطق مرزی، مقوله نامیمون کولبری چند سالی است گسترش پیدا کرده و ابزاری برای معاندین جهت تضعیف کشور و نظام شده که با ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی نه تنها کولبری و قاچاق رخت خود را خواهد بست بلکه نرخ بیکاری در نقاط مرزی نیز کاهش خواهد یافت.

جعفری یادآور شد: شهرستان‌های بانه و مریوان در چند سال اخیر روابط تجاری قابل توجهی با کشور چین و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی برقرار کرده و همین ارتباطات تجاری باعث شده سرمایه گذاری‌های هنگفتی برای احداث مجتمع‌های تجاری (بیش از ۱۰۰ مجتمع) در این مناطق انجام شود که بالغ بر ۱۵ هزار واحد صنفی در این مجتمع‌ها فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: به دلایل یاد شده تجار تمایل دارند بجای واردات برخی کالاها از جمله لوازم خانگی همین محصولات را در منطقه آزاد تجاری صنعتی تولید و یا مونتاژ کرده و خروج ارز و بیکاری جوانان و پدیده شوم قاچاق و کولبری را در منطقه کاهش دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =