ضوابط بازنشستگی خانواده شهدا به واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شد

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای ضوابط بازنشستگی همسران و فرزندان معظم شهدا تحت پوشش این سازمان را به واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی در سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، براساس این بخشنامه، کلیه فرزندان و همسران شهدای شاغل در دستگاه‌های موضوع ماده (۲) قانون جامع خدمات۲رسانی به ایثارگران می‌توانند با حداکثر هشت سال سنوات ارفاقی و دریافت حقوق و مزایای کامل بازنشسته شوند. این بخشنامه باتوجه به تصویب‌نامه هیات وزیران موضوع آئین‌نامه اجرایی ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بر اساس ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ابلاغ شده است.

کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، موسسات و شرکت‌های دولتی و ملی شده تحت پوشش و یا مدیریت دولتی اعم از این که دارای قوانین و مقررات خاص باشند یا نباشند، قوه قضاییه اعم از کادر قضائی و اداری و سازمان‌ها و موسسات وابسته و تابعه آنها، کانون وکلای دادگستری، کانون‌های کارشناسان رسمی دادگستری، قوه مقننه، نهاد ریاست جمهوری، سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران (سازمان‌های وابسته و تابعه)، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران (نظامی و انتظامی) نهادها و موسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت‌های تحت پوشش وابسته یا تابعه آن‌ها و کلیه سازمان‌ها و شرکت‌هایی که به نحوی از انحا بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند یا بخشی از بودجه آن‌ها توسط دولت تامین می‌شود، بانک‌ها، موسسات بیمه‌ای، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، شهرداری‌ها و شرکت‌های تحت پوشش آنان و نیز موسسات و شرکت‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است از قبیل سازمان پتروشیمی، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران، سازمان صنایع ملی ایران، شرکت‌های هواپیمایی، سازمان انرژی اتمی، اعضای هیات علمی و کادر اداری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دستگاه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مراکز تولیدی و توزیعی و خدماتی که تحت پوشش قانون کار یا مقررات تامین اجتماعی و قوانین خاص هستند، از جمله دستگاه‌های مشمول ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران محسوب می‌شوند.

همچنین براساس ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور «دولت موظف است اقدامات لازم برای اجرای صحیح و به موقع قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را به عمل آورد و اعتبار کافی را در بودجه سنواتی پیش‌بینی نماید و کلیه آیین‌نامه‌های اجرایی آن را حداکثر تا شش ماهه سال اول اجرای قانون برنامه تصویب و ابلاغ نماید.»

براساس بند (خ) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور هم «کلیه فرزندان و همسران شهدای شاغل در دستگاه‌های موضوع ماده (۲) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می‌توانند با حداکثر هشت سال سنوات ارفاقی و با دریافت حقوق و مزایای کامل بازنشسته شوند.»

‏شرایط لازم جهت برخورداری از این مزایا نیز عبارت است از: همسران و فرزندان شهدای شاغل در دستگاه های موضوع ماده (۲) قانون مذکور که بیمه پرداز سازمان باشند؛ دارای حداقل ۲۲ سال سابقه خدمت قابل قبول و بیمه‌پردازی بدون شرط سنی، مجموع سنوات ارفاقی و اصلی ۳۰ سال، ارائه گواهی از بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر تایید همسر یا فرزند شهید با بررسی مدارک هویتی و شرط اشتغال و بیمه‌پردازی در زمان ارائه درخواست بازنشستگی.

فرآیند انجام کار و نحوه ارائه درخواست بازنشستگی

مشمولین شاغل در دستگاه های مقرر در بند (الف) ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، می‌توانند درخواست خود را به دستگاه متبوع تسلیم نکنند. دستگاه مکلف است، ظرف مدت دوماه از تاریخ وصول درخواست، نسبت به بررسی احراز شرایط و ارسال آن به واحدهای اجرایی سازمان اقدام کند. افراد مشمول شاغل در دستگاه‌های موضوع بند (ب) ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران که مشمول قانون تامین اجتماعی هستند، جهت استفاده از مزایای مذکور می‌توانند درخواست خود را به واحدهای اجرایی سازمان تسلیم کنند. واحدهای اجرایی مکلفند ظرف مدت یک ماه از تاریخ وصول هر درخواست بازنشستگی ثبت شده در دبیرخانه (موضوع بند الف و ب ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران)، پس از بررسی احراز شرایط لازم، نسبت به محاسبه هزینه‌های سنوات ارفاقی و اعلام آن حسب مورد به دستگاه مربوطه‏/ بنیاد شهید و امور ایثارگران و در صورت تقاضای ذینفع به فرد مشمول نیز اعلام کنند.

نحوه محاسبه و نگهداری هزینه‌ سنوات ارفاقی

 مطابق بند (۵) ماده (۱) و ماده (۵) آیین‌نامه مربوطه هزینه سنوات ارفاقی عبارت است از: حق بیمه سنوات ارفاقی: (آخرین حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی) ضرب در (مدت سنوات ارفاقی) ضرب در (نرخ حق بیمه) حقوق بازنشستگی بر اساس سنوات ارفاقی: (مدت سنوات ارفاقی بر اساس ماه) ضرب در (مبلغ مستمری برقراری)، حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی آخرین ماه مشمولین باید پس از کنترل رقم منطقی و واقعی دستمزد طی سال آخر مبنای محاسبه قرار گیرد. آیین نامه اجرایی مذکور، دستگاه‌های موضوع بند (الف) ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مکلفند هزینه‌های سنوات ارفاقی را از محل منابع یا اعتبارات مصوب مربوط به دستگاه به صورت کامل به حساب سازمان واریز  و مدارک را به همراه رسید واریزی به منظور برقراری مستمری بازنشستگی به واحد اجرایی مربوطه ارسال کنند.

هزینه‌های مربوط به بازنشستگی مشمولین دستگاه‌های موضوع بند (ب) ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، منوط به پیش‌بینی اعتبار لازم در قوانین بودجه است. اعتبارات موضوع این ماده حسب مفاد فصل هشتم قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، ماده(۸۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور و ماده (۴) آئین نامه اجرایی ذیربط، در ذیل ردیف جداگانه اعتبارات دستگاه‌های مربوطه‏/ بنیاد شهید و امور ایثارگران، پیش‌بینی و تامین می‌شود و دستگاه‌های فوق‌الذکر مکلف به پرداخت از محل منابع مذکور به سازمان خواهند بود.بنابراین درصورت پرداخت کامل هزینه‌های مربوطه توسط دستگاه ذیربط‏/ بنیاد شهید و امور ایثارگران، امکان صدور حکم بازنشستگی مطابق مقررات میسر خواهد بود.

‏وفق تبصره ماده (۵) آیین‌نامه مربوطه، مبنای محاسبه و پرداخت مستمری بازنشستگی مشمولین این آیین‌نامه، میانگین دوسال آخر حقوق و مزایای دریافتی فرد مشمول است که دارای کسور بازنشستگی بوده و حق بیمه نیز به صندوق ذی‌ربط پرداخت شده باشد. واحدهای اجرایی نیز مکلف هستند، درخواست مشمولین متقاضی بهره‌مندی از بازنشستگی موضوع این بخشنامه را صرفاً تا پایان برنامه ششم توسعه کشور (۲۸‏/۱۲‏/۱۴۰۰) از ایشان یا دستگاه مربوطه اخذ و بر مبنای آن اقدام کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =